Odlomak

UVOD U TERMINALE

Terminal je mjesto na kraju transportnog puta za prijelaz i prihvat putnika ili robe i rukovanje teretom i njegovom dostavom.
Terminali su mjesta na kojima se susreću dvije ili više prometnih grana radi dovoza ili predaje, odnosno preuzimanja i odvoza robe za transport, mjesta za skladištenje i dr.
Terminali su glavna spona na transportnom putu robe od proizvođača do potrošača, a služe i za preradu, doradu prepakiranje, razvrstavanje, uzorkovanje, carinjenje i druge usluge vezane uz robu.

Na terminalu se roba zaštićuje od atmosferskih utjecaja, uzdržava u ispravnom stanju i obavlja koncetracija i distribucija robe.
Terminali su i čimbenik ujednačenja prijevoza s obzirom na pomorske i kopnene prijevozne kapacitete.
To su ponajprije prometna čvorišta opremljena specijaliziranim prekrcajnim sredstvima i uređajima za primjenu odgovarajućih tehnologija prekrcaja.
Terminali se mogu podijeliti na temelju tri kriterija:

A. Integralni i granski terminali
B. Tehnološko-specijalizirani terminali
C. Lučki (pomorski) i kopneni terminali (robno- transportni centri)

Prema prvom kriteriju podjele, terminali mogu biti mjesta sučeljavanja dvaju ili više prometnih grana (integralni trminali) ili terminali u okviru jedne prometne grane (granski terminali)
Granski terminali mogu biti: željeznički, cestovni, zračni, poštanski itd
Integralni terminali su suvremeni terminali na kojim se susreću najmanje dvije prometne grane
U integralne terminale mogu se svrstati:

a) lučko-željeznički terminali
b) lučko-cestovni terminali
c) lučko-željezničko-cestovni terminali
d) lučko-riječno-željezničko-cestovni terminali
e) željezničko cestovni terminali (i obratno)
f) željezničko-cestovno-riječni terminali
g) cestovno-riječni terminali
h) cestovno-zračni terminali
i) poštansko-željeznički terminali
j) poštansko-zračni terminali itd

Drugi kriterij podjele je podjela terminala u dvije osnovne skupine:

a) terminali za unitizirane (okrupljene) terete
b) terminali za kombinirane transporte

U specijalizirane terete za unitizirane terete mogu se svrstati: kontejnerski terminali, RO-RO terminali, LASH-terminali, huckepack-terminali, kontejnerski/ huckepack-terminali i druge kombinacije.
U specijalizirane terminale za kombinirane transporte mogu se svrstati: terminali za suhe terete (ugljen, rudu, žitarice i dr.), terminali za tekuće terete (naftu, kemikalije i dr.), terminali za plinove, terminali za lako pokvarljivu robu (južno voće, riba, meso i dr.) itd.

Treći kriterij podrazumijeva razvrstavanje terminala prema njihovom zemljopisnom položaju, tj. prema tome da li se nalaze na moru ili na kopnu. Prema toj podjeli, svi terminali mogu se razvrstati u samo dvije osnovne skupine: lučki terminali i kopneni terminali.
Lučki terminali mogu se definirati kao čvorište morskih i kopnenih prijevoznih putova organizirano i opremljeno za prihvat, prikupljanje, pripremu te otpremanje putnika ili velikih količina tereta (robe) određene vrste prekrcavanjem s morskih na kopnena prijevozna sredstva i obratno.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Skripte

Komentari