Načini finansiranja budžetskog deficita
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Diplomski/master radovi, Skripte, Ekonomija
Objavio mirkoumba 24. jul 2013. Prijavi dokument
UVOD
Mala i srednja preduzeća čine najveći udeo poslovnog sistema, skoro 98% od ukupnih preduzeća u registru Ujedinjenih Nacija. Predstavljaju srž ukupnog bruto evropskog proizvoda sa čak 60% , a obezbeđuju 80 miliona radnih mesta u Evrposkoj Uniji, pa tako predstavljaju važan sektor svake državne ekonomije.
Menadžment malih i srednjih preduzeća su sinonim za kvalitet, uspeh, brzu transformaciju i regeneraciju, brz napredak, ali isto tako i veliki rizik. Njihova komparativna prednost je u tome sto su fleksibilna, mogu brzo da se adaptiraju na promene i da zadovolje zahteve tržišta.
Mala preduzeća postoje u skoro svim privrednim oblastima. Ova preduzeća, shodno ekonomskim parametrima, imaju mali obim poslovanja kao i mali uloženi kapital i mali broj zaposlenih radnika. Strukturno se uklapaju u privredni, odnosno radni prostor koja ne pokrivaju srednja i velika preduzeća i obavljaju poslove za koje ova preduzeća nisu zainteresovana i poslove koje ne donose profite velikim preduzecima.
Mala preduzeća osniva pojedinac – preduzetnik koji je ujedno i vlasnik i menadžer preduzeća. Preduzetnik samostalno donosi odluke vezane za poslovanje , i svojom imovinom snosi rizik poslovanja preduzeća .
Mala preduzeća karakteriše relativno nizak stepen specijalizacije poslova upravljačkih i poslovnih funkcija. Poslovi, koje obavlja malo preduzeće, su obicno lokalnog karaktera sa stanovišta tržišta i zaposlenosti. Najveci broj malih preduzeća osniva se u maloprodaji, veleprodaji i u sektoru pružanja usluga.
U oblasti proizvodnje, to su uglavnom kooperacije sa srednjim i velikim preduzećem u oblastima proizvodnje koje zahtevaju brzo prilagođenje ili sezonski posao.
Mala preduzeća imaju visok stepen tržišne fleksibinosti i niske fiksne troškove, koji predstavljaju značajnu odrednicu i komparativnu prednost malih preduzeća. Mala preduzeća su često izvor inovacija i kao takva doprinose ubrzanom razvoju privrede, poseduju izraženu preduzetničku inicijativu, profitabinost pri ulaganju kapitala, inovativnost i kreativnost . Značaj malih preduzeća se ogleda u brzini tehnološkog razvoja, imaju značajnu ulogu u regionalnom i lokalnom razvoju jedne zemlje i predstavljaju glavni izvor nove zaposlenosti.
Srednja preduzeća se nalaze na prelazu između malih i velikih preduzeća. Prednost srednjih preduzeća u odnosu na velika je u većoj fleskibinosti i mogućnosti reagovanja na tržišne i tehnološke promene.
Sam način rada i kooperacija su značajno razvijeni u ovim vrstama preduzeća. Njih karakteriše visok stepen standardizacije poslova i tehnoloskog procesa. Visok stepen standardizacije poslovnih funkcija u srednjim preduzecima dovodi do povećane ukupne fleskibinosti preduzeća. Ovu vrstu preduzeća, kao prethodnu, karakterišu niski fiksni troškovi. Srednja preduzeća imaju veću moć prilagođavanja potrebama tržišta i drugim spoljnim faktorima, u odnosu na velika preduzeća.
Većina tranzicionih ekonomija shvata važnost malih i srednjih preduzeća, te se zbog toga formulišu nacionalne politike prema malim i srednjim preduzećima, prave programi i strategije razvoja. U zemljama u tranziciji stvaranje sektora za mala i srednja preduzeća je značajan deo ekonomskih reformi. Nažalost, razvoj ovog sektora umnogome zaostaje zbog nedostatka u zakonodavstvu i regulativama, te uopšte razumevanja preduzetništva, loše infrastrukture, kao i nedostatka finansijskih sredstava. Navedene činjenice predstavljaju glavne prepreke u daljem razvoju malih i srednjih preduzeća.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.