Odlomak

UVOD

Banke su najznačajnije finansijske institucije u tranzicijskim državama, pa od njihove bezbednosti, stabilnosti i sposobnosti upravljanja rizicima zavisi poslovanje svih ostalih sektora. Finansijska tržišta tranzicijskih država označena su kao nelikvidna, plitka i s velikim volatilnostima vrednosti finansijskih instrumenata kojima se trguje na tim tržištima.

Banke, kao i druga preduzeća, posuđuju sredstva i pretvaraju ih u druge različite oblike aktive. Svojim posredovanjem između onih koji poseduju viškove i onih s nedostatkom novčanih sredstava, banke utiču na privredni rast. Međutim, ukoliko postanu nelikvidne, banke nisu u mogućnosti da ispunjavaju svoj zadatak. Uz to, raste opasnost povećanja nepoverenja u bankarski sistem i nastanka krize.  Iako su bankarski sistemi slabije razvijeni u tranzicijskim nego u razvijenim evropskim državama, njihov značaj je veliki zbog još uvek nedovoljno razvijenih tržišta kapitala i premalog broja nebankovnih finansijskih institucija u tranzicijskim državama. Pošto su banke glavni deo finansijskih sastava tranzicijskih država, neophodno je obezbediti stabilan i bezbedan bankarski sistem kontinuiranim praćenjem izloženosti banke pojedinačnim vrstama rizika.

Rizik je uvek bio glavni ineteres banaka i finansijskih institucija. Ono što je novo na ovom polju je spremnost da se prihvati mnogo proaktivniji menadžment stil te se ovaj cilj  transformiše u radikalan način tradicionalnog sistema nadzora nad rizicima. Rizici se bolje definišu a kvantitativne ocene rizika postaju sve više upotrebljive, dok je kontrola mnogo aktivnija i mere postaju mnogo tačnije. Samim tim se pojavljuju i nova oruđa kao i organizaciona rešenja.

Upravljanje rizikom (Risk management) je prisutno u svim aspektima našeg života. Svaki dan smo pred odredjenim odlukama koje za rezultat treba da imaju pozitivne ishode i rešenja, ali sa druge strane nose i opasnost (mogućnost gubitka) u smislu da nešto možemo izgubiti. U poslovnom svetu često se vezuje rizik za promenljivost finansijskog rezultata. Medjutim, opis rizika je mnogo veći i širi, iz čega proizilazi i značaj Upravljanja bankarskim rizicima u pogledu pozitivnog poslovanja banke. Stoga, možemo reći da je rizik univerzalan, u smislu da se odnosi na ponašanje ljudi u procesu donošenja odluka. Upravljanje rizikom je pokušaj da se identifikuju, mere i nadziru neizvesnosti, kao i da se njima efektivno upravlja.

Poslednjih godina došlo je do dramatičnih promena u političkoj, privrednoj, a posebno u finansijskoj sferi. Transakcije u oblasti finansija dobile su neslućene razmere. S druge strane, mogućnost brzog transfera finansijskih kriza, s jednog dela sveta na drugi, ubrzao je međunarodnu harmonizaciju. Zato se sa sigurnošću može tvrditi da će i dalje doći do povećanja koordinacije svih relevantnih međunarodnih finansijskih organizacija i specijalizovanih asocijacija sa ciljem efikasnijeg upravljanja krizama. Stvaranje finansijskih konglomerata, uz agresivan pristup na međunarodnom tržištu i uz sve veću mogućnost trgovanja preko interneta, ne pretpostavlja više i fizičko prisustvo na tržištu drugih zemalja. Zatim, očekuje se da koncentracija kapitala u sve manjem broju bankarskih institucija ne bi trebalo da dovede do njihovog monopolskog ponašanja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari