Odlomak

1. UVOD
Košarka kao timska igra, zahteva od igrača, veštinu, inteligenciju, nadigravanje, osobine koje su zauzele mesto ispred surove snage, brzine i grubosi. Pet igrača koliko igra na terenu omogućava mnogo kombinatorike i kreativnosi. Košarka je polustrukturalni, visoko dinamični sport, koji je planetarno veoma popularan, i kojim se bavi mnoštvo ljudi, bez obzira na pol, godine, rasu ili kontinent na kom žive. U Srbiji, po mišljenju mnogih, košarka zauzima vodeće mesto na listi najpopularnijuh sportskih igara. Najbolji dokaz za to je i činjenica da je naša zemlja u mnogim zemljama sveta poznata i kao “zemlja košarke”.
Košarka se decenijama razvijala da bi stekla status modernog i planetarno popularnog sporta. Kao što su istoričari fudbala tražili i našli početke ove igre u antičkom vremenu preko grčkog “episkirosa” i rimskog “kalčija”, tako su istoričari košarke sa jakom dozom neskrivene pristrasnosti prisvajali uzgredne činjenice iz ostataka materijalne kulture starih naroda i stvarali određene hipoteze o dalekim pretečama košarke. Počeci se vezuju za doba Maja i Inka, koji su živeli na teritoriji današnje Južne Amerike, koji su imali igru koja je bila na neki način slična današnjim košarkaškim aktivnostima, kao i za doba Acteka i Olmeka. Igra koja je po mnogim istoričarima bila preteča košarke kod Maja je bila “tlač-tli”, kod Acteka “pokta-pokta”, a kod Inka “olamalicli”. Jedna od zanimljivijih hipoteza o nastanku košarke, vezana je za period Kortesovih osvajanja u Srednjoj Americi. Biskup Dijego de Sanda zapisao je 1528.godine sledeće: “Na dvoru španskog vladara Karla V u Granadi, s jeseni 1527. godine bilo je u modi posmatranje igre loptom između dva tima crvenokožaca, koje je Hernando Kortes uz silna blaga svom vlastodršcu doterao na poklon iz Srednje Amerike. Pravougli teren, dimenzija 40 x 15 metara bio je ograničen kamenim zidom na kojem su sedeli i posmatrali čudnu igru španski vladar Karlo V i njegova svita. U centru igrališta je bio postavljen visok stub na čijem se vrhu nalazio kameni prsten širok taman toliko da kroz njega može da prođe kugla od sirovog kaučuka teška 2,5kg.
Košarka u današnjem obliku nastala je na prostoru Sjedinjenih Američkih Država, u Springfildu, Masačusets, tako da se prethodno navedene hipoteze o vezi pradavnih igara južnoameričkih indijanaca Olmeka, Maja, Asteka i Inka moraju odbaciti, jer nisu mogle biti dostupne stvarnom tvorcu košarke, dr Džejmsu Nejsmitu (James Naismith) (slika 2.), kanadskom lekaru i profesoru fizičkog vaspitanja na Univerzitetu YMCA(Young Men Catholic Assotiation) u Springfildu, koji je živeo u vremenskom razdoblju od 1861. do 1939. godine. Izazvan nezadovoljstvom i nemotivisanošću dece zbog veoma dosadnog Ling-ovog sistema vežbanja, on je odlučio da napravi dvoransku igru koja će monotone elemente tog sistema (gimnastaka i marširanje), zameniti elementima koji će zadovoljiti dečiji sportski duh ikoja će omogućiti deci da vežbaju u toku zime. Studenti koledža su se u proleće pretežno bavili atletikom I bezbolom, au jesen američkim fudbalom. Generalni sekretar Odseka za fizičko vaspitanje I direktor Treneske škole koledža (Springfielg Training School) YMCA, doctor Luter Haksli Gulik(Luther Hacsley Gulick), da bi rešio ovaj problem, predložio je na kongresu psihologa da se stvori nova igra ( A NEW GAME). On je za igruzadužio već pomenutog tvorca košarke dr. Džems Neismita(James Naismith). Neismit jekombinacijom osobina i elemenata poznatih igara, napravio je igru sličnu rukometu, sa košem sa čvrstim dnom i loptom, koja je brzo postala veoma popularna i vremenom se razvila u jedan o najlepših sportova na svetu, što moderna košarka s pravom i jeste.
Pritom, on je postavio 5 fundamentalnih principa igre:

1.    Lopta će biti okrugla, velika i laka i njome će se baratati samo rukama(slika 1)
2.    Svaki igrač može da se postavi na bilo kom delu igrališta i može da primi loptu u svakom trenutku bez ograničenja
3.    Biće zabranjeno nošenje lopte i trčanje sa njom u rukama
4.    Dve ekipe igraće zajedno jedna protiv druge na istom terenu, ali se zabranjuje svaki lični kontakt i nasrtanje na telo protivničkog igrača
5.    Cilj će biti uzdignut i malih dimenzija, da bi se primenjivala veština, a ne snaga, i biće horizontalno postavljen.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari