Odlomak

UVODNI DEO

Diplomski rad ”Elektronski sistemi plaćanja” ima jedan logički redosled, gde je sakupljeno što više podataka i informacija za realizaciju teme. Rad se sastoji iz tri dela. U prvom delu rada objašnjen je pojam i podela elektronskog poslovanja, šta obuhvata i šta predstavlja sigurnost elektronskog poslovanja. U drugom delu rada predstavljan je pojam elektronskog bankarstva i sistemi elektronskog plaćanja, podela, sigurnosni protokoli, problemi i napadi kod elektronskog plaćanja i njihov napredak u elektronskim transakcijama. U trećem delu predstavljane su prednosti elektronskog bankrstva i sistem elektronskog plaćanja Alpha banke.

Ubrzani tehnološki razvoj uticao je i na promene u načinu poslovanja, prodaju proizvoda i usluga kao i na komunikaciju između kompanija i kupaca odnosno korisnika. Postojeći trendovi u razvoju informacione tehnologije donele su brojne prednosti za savremeni menadžment u prometu roba i usluga. Elektronskim plaćanjem roba i usluga postižu se brojne prednosti u vidu smanjenja dokumentacije i vremena potrebnog da se obavi direktno plaćanje, mogućnost plaćanja sa bilo kog mesta i to 24 sata dnevno, provera stanja duga na računu za izvršene usluge i dr.

Savremeni platni promet i elektronsko poslovanje ne mogu se zamisliti bez korišćenja Interneta. Elektronska trgovina kao jedna od najznačajnijih oblasti elektronskog poslovanja predstavlja novi faktor jačanja konkurentnosti na tržištu.

Elektronsko plaćanje ili EFT je uvedeno šezdesetih godina, a koristi postojeću bankarsku strukturu za podršku sistema različitog plaćanja. Ono obezbeđuje trenutno obavljanje transakcija, predstavlja izuzetno fleksibilan sistem i omogućuje izvršavanje transakcija kako na lokalnom tako i na internacionalnom nivou. Glavni nedostatak navedenog sistema je neophodnost prelaska svih transakcija kroz bankarski sistem kako bi se sve transakcije zapisale, što utiče na gubitak privatnosti.

Danas se u elektronskoj trgovini finansijske transakcije obavljaju putem elektronskog novca. Ovaj pojam predstavlja sistem u kojem se plaćanje određene robe ili usluga obavlja prenošenjem određenog iznosa novca sa jednog računa na drugi. Elektronski novac je bezgotovinski i u suštini predstavlja informaciju. Vlasnik elektronskog novca putem svog računara i odgovarajućeg softwera “podiže” novac i smešta ga u svoj “virtuelni” novčanik. Plaćanje se realizuje tako što kupac iz svog “virtuelnog” novčanika prenosi novac na drugi račun.

Upravo, na osnovu ovog vida plaćanja, javljanju se prednosti elektronske trgovine i elektronskog poslovanja, tako da se značajne uštede mogu postići u eliminisanju poslova oko obezbeđenja, čuvanja i isplate gotovine, iako se pojavljuju i novi troškovi u delu obezbeđenja i održavanja elektronskih sistema plaćanja. Pre nego što pređem na prvi deo napomenuću da je tema rada veoma zahteva, tako da je za neko opširnije izlaganje i upoznavanje potrebno više prostora i vremena.

 

 

 

ELEKTRONSKO POSLOVANJE

U uslovima sve oštrije konkurencije na međunarodnom tržištu poslovni sistem mora biti u stanju da ostvari komunikaciju sa tržištem i na efikasan način odgovori njegovim zahtevima. Ovo je nemoguće ostvariti bez podrške informacionih tehnologija, koje su značajno unapredile komunikaciju između proizvođača i kupaca, poslovnih partnera, kao i izmedju funkcija unutar samog preduzeća. Tako se rađa pojam elektronskog poslovanja.

 

 

 

Razvoj elektronskog poslovanja

Dolazak Interneta je bitno uticao na dalji razvoj i oblike elektronskog poslovanja. Internet mreža je naglo rasla od svoje skromne pojave kasnih sedamdesetih do danas (slika 1) .
Od januara 1997. godine do danas, posle perioda eksponencijalnog rasta, broj mašina vezanih za mreže je premašio trista miliona. Na ovaj rast je značajno uticala pojava World Wide Web (www) tehnologije koja omogućava pristup informacijama smeštenim na mašinama širom sveta jednostavnim postupkom označi i klikni. Broj stranica (site) na Internetu je takođe rastao eksponencijalnom brzinom (slika 2).

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Osiguranje

Više u Skripte

Komentari