Odlomak

Filteri za akvarijume
Bez obzira da li imamo  akvarijum sa slanom ili slatkom vodom, moramo imati filter za akvarijum. Sve životinje proizvode odpadne materije bilo kroz disanje ili zbog ostataka hrane. Akvarijum za ribice je veoma ograničen prostor i taj otpad, kad ne bi bio kontrolisan, na kraju bi kontaminirao vodu i ubio ribice. Filteri za akvarijume će oćistiti otpad i obezbediti da akvarijumu vek bude čist. Filteri se takođe isprljaju zbog prljavštine koja se nahvata pa se zato moraju menjati s’ vremena na vreme..
Postoje 3 koraka u filtracionom procesu, a u svakom koraku se koriste različiti filteri :
a. Mehanička filtracija: Ona usisava plutajuće parčiće i otpatke u akvarijumu. Sifon filter koji se obično nalazi iza akvarijuma, najbolje to obavlja.
b. Biološka filtracija: Ovo je najvažnija filtracija u akvarijumu jer podstiče rast “dobrih” bakterija. “Dobre” bakterije pretvaraju otpad u vidu amonijaka u nitrite a zatim u nitrate. Ovaj ciklus azota je ključan, posebno za tropske ribice!
c. Hemijska filtracija: Ona uklanja rastvoreni otpad iz vode. Ugljenik ili zeolit se stavljaju u filter i oba će odraditi posao iako ugljenik ima mnogo kraći vek.
Postoje različite vrste filtera za akvarijume i oni variraju u zavisnosti od tipa akvarijuma koji se koristi
Ugaoni filteri: Oni su obično smešteni u uglu ili su zalepljeni na staklo. Obično mogu da odrade sva tri dela filtracionog ciklusa, ali im je potrebno često održavanje. Kada menjamo filtere, jedina stvar koju moramo da uradimo sa ovim filterima je da zamenimo količinu ugljenika.
Filteri ispod šljunka: Oni su obično dobri za početnike u održavanju akvarijuma. Koriste kombinaciju i filtera i šljunka da bi akvarium bio čist. Ali oni imaju veliki nedostatak: zbog toga što koriste šljunak u delu filtracionog procesa, često ćemo morati da očistimo i usisamo šljunak što uopšte nije lak zadatak. Oni takođe mogu da skupljaju otrovne mehuriće od vazduha koji se mogu ispustiti iz šljunka i otrovati vaše ribice.
Sunđerasti filteri: Oni su dobri posebno za biološku filtraciju. Kada voda teče kroz cev i ode u sunđer, dobre bakterije se tu stvaraju. Međutim, tu nema mehaničke ili hemijske filtracije. Zbog toga ćemo kod ove vrste filtracije morati da menamo vodu veoma često. To je dobro za akvarijume sa praznim dnom, a posebno za one u kojima se nalaze mlade ribice, često menjanje vode pomaže da one brže rastu.
Jaki filteri:Ovo je najpopularnija vrsta filtera za akvarijume. Lakoih je očistiti I odrađuju ceo filtracioniproces. I kombinuju mehaničku, hemijsku i biološku filtraciju. Imaju doduše nezgrapan dizajn; ulaz za prljavu vodu je tačno iznad izlaza za čistu vodu. Ako u akvarjum zelimo da ugradimo jaki filter, najbolje je da uzmemo  sa 2 srednja otvora. Sve što treba da uradimo  kada čistimo filter jeste da se prebacimo sa jedne strane filtera na drugu , a to znači da nećete odbaciti nagomilane dobre bakterije.
Kanister filteri: Oni su skupi ali to je zato što su veoma efikasni. Oni imaju dosta plitkih posuda, a svaka posuda obavlja različiti filtracioni proces. Voda je pritisnuta od dna ka vrhu u nekima od njih a u drugima je obratno. Moramo znati kako  filter funkcioniše, da bi mogli da ga ispravno postavimo.
Filteri koji crpe protein: Oni su napravljeni posebno za akvarijue sa slanom vodom, beskorisni su u akvarijumima sa slatkom vodom. Oni uklanjaju rastvorene organske materije iz vode. Otpadne materije se zakače za njih. To je jedna od najboljih stvari koju možemo da kupimo za vaš akvarijum, međutim malo je skuplji od običnog filtera.
Pauerhed filteri: U akvarijumima sa slanom vodom treba da ima mnogo više pomeranja vode nego u slatkovodnim akvarijumima da bi se sva voda pomešala i da bi se parčići hrane kretali i tako ih lakše pojele ribice ili da bi dospeli u filtere. Ovi filteri su dobri za kretanje vode; iako se moraju koristiti sa filtracionim sistemom ispod šljunka. Voda se čisti kroz filter i pritisnuta je ka gore i napolje, tako izazivajući kretanje.
Filteri su ključna stvar u akvarijumu! Kada postavljamo akvarijum, moramo  znati koji filter će biti najbolji za vaš tip akvarijuma.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Skripte

Komentari