Odlomak

UVOD

Vodeći uzroci prevremenih porođaja, pojava različitih komplikacija u trudnoći, veliki rizik za život ploda i majke jeste povišen krvni pritisak u trudnoći. On je odgovoran i za moždane udarei srčane infrakte. Ako se ne leči, može da dovede do poremećaja srčanog ritma, otkazivanja bubrega ili gubitka vida. Što je krvni pritisak viši, to je veći rizik za trudnice da obole od nekog obolenja srca i krvotoka.
Blagovremeno upravljanje može da spreči najgore i produžiti život. To se ne postiže samo lekovima.

 

 

 

HIPERTENZIJA U TRUDNOĆI

Hipertenzivni poremećaji u trudnoći ostaju najčešći uzrok morbiditeta i motrtaliteta majke, fetusa i neonatusa u zemljama u razvoju i razvijenim zemljama. Trudnice sa arterijskom hipertenzijom su u većem riziku od teških komplikacija kao što su abrupcija placente, cerebrovasku-intravaskularna koagulacija. Fetus je u riziku od intrauterinog zaostajanja u rastu, prevremenenog rađanja i intrauterine smrti. Hipertenzija je najčešći medicinski problem u trudnoći koji komplikuje do 15 % trudnoća i odgovorna je za oko četvrtinu svih prijema pre porođaja.

 

 

 
DIJANOSTIKA I PROCENA RIZIKA

Pored stalnog kontrolisanja krvnog pritiska u okviru zdravtsvene zaštite, medicinski radnici moraju obučiti trudnicu za kontrolisanje krvnog pritiska u kućnim uslovima.
Osnovne laboratorijske analize koje se preporučuju u praćenju trudnica sa hipertenzijom uključuju analizu urina, krvnu sliku, hematokrit, enzime jetre, kreatinin i mokraćnu kiselinu u serumu.
Ultrazvučni pregled nadbubrežnih žlezdi i urina na metanefrin i normetanefrin se mogu razmatrati kod trudnica sa hipertenzijom radi isključivanja feohromocitoma koji može biti asimptomatski i, ukoliko se ne otkrije pre porođaja, fatalan.
Doppler ultrazvučnim pregledom uterinih arterija tokom drugog trimestra (> 16. nedelje) može se otkriti uteroplacentalna hipoperfuzija, koja je udružena sa većim rizikom od preeklampsije i intrauterinog zaostajanja u rastu, i kod žena sa visokim i kod žena sa niskim rizikom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari