Odlomak

1.    UVOD

Lakros je ekipni kontaktni sport s loptom. Igraju ga dve ekipe sa po 10 igrača (muški) odnosno 12 igračica u varijanti za žene. Cilj igre je teškom kožnom loptom postići pogodak koristeći pri tome štap s pričvršćenom mrežicom na vrhu koji se naziva „crosse“  ili „lacrossse“ za hvatanje lopte, dodavanje saigraču ili šut na gol. Igra se 4 puta po 15 minuta.
Sport je nastao polovinom XIX veka, kada su fransuski doseljenici u Kanadi modifikovali igru “Bagatavej”  koju su igrali tamošnji indijanci. Lakros se uglavnom igra na otvorenom, na velikim travnatim terenima mada postoji i dvoranska varijanta. Dimenzije terena su slične dimenzijama fudbalskog igrališta i iznose 100x50m. Gol je dimenzija 1.8×1.8m i ima mrežu sličnoj onoj na golu za hokej na ledu.
Dva puta se Lakros našao i na programu Olimpijskih igara, 1904. u Sent Luisu i 1908. u Londonu. Posle toga je još nekoliko puta bio demonstrativan sport na OI i to 1928. ,1932. i 1948. Ali se nikada nije vratio u zvanični program Olimpiskih igara.
Danas je ovaj sport raširen uglavnom na severno-američkom kontinentu i to u SAD i Kanadi. Veoma je čest sport na severno američkim univerzitetima. Izvan tog područja lakros nije popularan sport i retko se igra, mada postoje lakros savezi u 30-ak zemalja kao i međunarodna lakros federacija (International Lakrosse Federation) ILF koja organizuje i svetska prvenstva u ovom spotu.
Činjenica je da ovaj sport nije toliko popularan u Srbiji i u okruženju, čak sta više malo ko je čuo za njega, tj. malo ko zna kako se taj sport igra. Upravo je to bio pokretački motiv kod autora da napiše rad na jednu takvu temu i pokuša da približi i prikaže ovaj sport, kroz svoj rad, onima koji nisu imali prilike da se do sada upoznaju s lakrosom.
Lakros je brz, ekspolozivan, dinamičan i energičan sport koji bi bio veoma brzo prihvaćen i voljen u Srbiji kada bi ljudi imali priliku da ga gledaju i igraju jer ima dosta sličnosti sa fudbalom (dosta trčanja, cilj – postizanje golova, veliki travnati tereni), rukometom (igra se rukama, uz pomoc štapova se hvata lopta), hokej ( dimenzije golova su slične, kao i terena u dvoranskoj varijanti lakrosa).

 

 

 

1.1 Pristupna razmatranja

U drugoj polovini XIX veka pojavljuje se sport lakros u obliku kakvog ga i danas poznajemo. Ubrzo posle toga formirane su prve lige i savezi i održana brojna takmičenja. U ovom sportu tada su ustanovljena određena pravila igre koja su tokom vremena menjala svoj oblik. Postepeno su uvođene brojne inovacije koje su lakros učinile bržim i atraktivnijim za gledaoce. Od prvobitnog oblika lakrosa koji je podrazumevao samo upotrebu lakros štapa i lopte za igru danas se dospelo do nivoa igre koji podrazumeva upotrebu zaštitne opreme, samim tim smanjene su česte povrede igrača.
Lakros u Srbiji trenutno je u fazi razvoja dok se recimo na Severno Američkom kontinentu igra na profesionalnom nivou već duži niz godina. Popularnost ovog sporta u pojedinim zemljama Evrope takođe je veoma velika.
Iako je u Srbiji malo ko čuo za lakros, u državi Kanada jednu utakmicu prve lige uživo prati prosečno 15 hiljada ljudi. Autor je imao priliku da prati nekoliko utakmica uživo razvojne koledž lige države Nju Džersi, na „Cape May“ Univerzitetu gde je zapravo uvideo koliko je ovo lep sport. Zbog toga se u pozadini ovog rada krije želja autora da se na našim prostorima u nekoj bližoj budućnosti osnuje nekoliko klubova koji bi oformili prvu srpsku lakros ligu. Trenutno u Srbiji postoji samo jedan lakros klub i to je „Belgrade Zombies“ o kome će takođe biti reči u ovom radu.
Pravila savremenog lakrosa su različita u zavisnosti od verzije i kategorije u kojoj se igra. Postoje dva oblika lakrosa fild i boks lakros kao i podela na muški i ženski s toga postoje i određene razlike u pravilima ovog sporta.
Svako ko se malo bolje upozna sa lakrosom shvatiće da je to sport koji zasližuje svakako mnogo više pažnje i popularnosti u našoj zemlji nego što je to trenutno.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari