Odlomak

1.Uvod
Kurikulum je termin koji potiče od latinske riječi i izvorno znači učenje sadržaja po godištima.Jang i Njun 1972 god.navode da kurikulum obuhvata sadržaj (predmete i kurseve),sredstva i aktivnosti koje treba realizovati u školi.
Kurikulum se shvata kao skup kompleksnih i dinamičkih interakcija,koje se odvijaju u širim kontekstima i zavise od njih…Proces vaspitanjase ne može shvatiti kao jednostavno spoljašnje dejstvo,kao linearan uzročno-posljedični odnos,već prije kao proces razmjena i izgrađivanja značenja.(Pešić,1987,str.176)1
Termin kurikulum gotovo da nije u upotrebi u našem pedagoškom riječniku.Srećemo ga u jednoj drugoj upotrebi,u značenju biografije-,,curriculum vitae“.U pedagoškoj upotrebi (tipično za englesko govorno područje) termin kurikulum zadržava to značenje toka.Pod kurikulumom se obično podrazumjeva ,,ukupnost iskustava koje dijete ima u školi“,dakle,sve ono što se stvarno događa u školi,bez obzira da li je planirano programom ili je dio ,,skrivenog programa škole“.
Kurikulum se može planirati i to se zove planom,programom ili nacrtomkurikuluma,ali je stvarni kurikulum,dakle ukupnost iskustava,nešto što se može znati i opisati tek naknadno.2
2.Definicija kurikuluma
U novije se vrijeme sve češće nudi pojam «curriculum» koji «predstavlja razvoj i procesno planiranje, ukupan plan aktivnosti škole, usmjereno planiranje koje nudi ciljeve i sadržaje, metodičku, uključujući i medijalnu pomoć.» (Lavrnja, 1998., 33)
Često se pod kurikulumom objašnjava cjeloviti tokvaspitno-obrazovnog procesa, a sadrži ciljeve vaspitanja i obrazovanja, sadržaje, nastavne medije, metode, situacije i strategije i načine evaluacije. (Bratko,Ljubin,Matijević, 2000. prema Slunjski, 2001.)
U pedagoškom pojmovniku (Mijatović i sur., 1999., 648) kurikulum se tretira kao pojam koji ,,obuhvata preciznu i ukupnost planiranog vaspitanja i obrazovanja (cilj, zadatke,
1Kurikulumi rano djetinjstvo
2Pešić,M.(1998):Program i kurikulumi,Vodič za razvijanje otvorenog kurikuluma,Beograd,str.6
organizacija, metode, mediji, strategije i evaluacija učenja)… a temeljna mu je karakterstika,,učeniku usmjereno učenje“. Kurikulum se može objasniti s onim što se događa u učionici ili laboratoriju (Eliason&Jenkins, 1986.). Kurikulum bi trebao osigurati mogućnosti za razvoj djeteta u svim područjima uz intelektualni ili kognitivni razvoj. Programi bi trebali odgovoriti na pitanja ZAŠTO? (odnosi se na ciljeve i zadatake), ŠTA? (sadržaji i aktivnosti), i KAKO? (odnosi se na način ostvarenja ciljeva, zadaća i planiranih sadržaja).3
Pojam kurikulum u sadržajnoj obnovi vrtića je širi i cjelovitiji od pojma program.U stručnoj literaturi se mogu naći različite definicije pojma kurikulum….,,Kurikulum je ono što se dešava između nastavnika i učenika.To nije nešto statično…,to je proces koji teče.Kurikulum se dinamično odvija među ljudima..Štaviše,kurikulum je u osnovi praktičan,radi se o tome šta ljudi rade.(Courtney,1980,nav.Pešića,1989)
,,Predškolski kurikulum u vrtiću uključuje sve aktivnosti,interakcije i iskustva iz kojih dijete uči,on obuhvata cjelinu vaspitanja,njege i faktora okoline u kojima dijete svakodnecno učestvuje u vrtiću“(O’Hagan i Smith,1993,nav.iz Bele knjige,1995)…
Mogli bismo reći da pojam kurikulum obuhvata program zajedno sa njegovom realizacijom ili ,,program u upotrebi“ (Apple,1992).Pojam kurikulum uključuje pored programa i njegovu drugu stranu,cjelinu uslova i prepreka koje omogućuju i onemogućuju realizaciju dobro zamišljenog programa.Sam program predškolskog vaspitanja treba osmisliti zajedno sa procesom predškolskog vaspitanja…program je samo polazište smješteno u konkretni kontekst(konkretnih uslova rada,konkretne grupe djece),u skladu sa kojim se reinterpretira,mijenja ili programira(razvija kurikulum),što sa druge strane uključuje samo oblikovanje tog konteksta(strukturiranje prostora i vremena,načine grupiranja djece…)(Pešić,1989)4.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari