Odlomak

Male boginje (morbili, male boginje, dobrac, frus) kod dece, odraslih i u trudnoći
Male boginje (morbili, male boginje, dobrac, frus) su akutna, veoma kontagiozna osipna bolest koja se ispoljava makulopapuloznom ospom koja izbija u više naleta, uz visoku temperaturu i enantem.
S obzirom da se u našoj sredini od 1971. godine sprovodi sistematska vakcinacija, morbili će se videti retko, kao sporadični iii uvezeni poje¬dinačni slučajevi.
Male boginje izaziva Morbilli virus koji pripada familiji Paramyxovirida, veličine je 120-250 nm, u centru se nalazi spiralna RNK.
Virus morbila je patogen samo za čoveka. Prirodni imunitet prema morbilima ne postoji ni kod jedne rase, ni kod jednog naroda.
Male boginje su jedna od najkontagioznijih infekcija. Bolest se prenosi direktno, kapljičnim putem. Izvor zaraze je čovek oboleo od morbila, u toku prodromalnog stadijuma i nekoliko dana nakon izbijanja ospe. Virus je veoma neotporan u spoljnoj sredini. Kliconoštvo ne postoji.
Pre uvođenja sistematske vakcinacije, bolest se javljala endemski sa sezonskim varijacijama, više od jeseni do proleća. Veće epidemije su se javljale na 4-5 godina. U visoko vakcinisanim sre¬dinama, kakva je i naša, morbile se vide samo kao sporadično oboljenje, ili kao nekoliko vezanih slučajeva, uvek u vezi sa osobom koja je boravila u sredinama u kojima se vakcinacija ne sprovodi U sredinama na niskom socioekonomskom nivou, od morbila i komplikacija morbila godišnje umire stotine hiljada dece.
Klinička slika
Inkubacija malih boginja traje 9-11 dana.
Prodromalni stadijum traje 1-4 dana, ispoljava se suvim, nadražajnim kašljem i skokom tem¬perature, konjunktivitisom, kijavicom i promuklošću. Pred kraj ovog perioda javlja se Koplikov enantem, patognomoničan znak morbila, na osnovu kog se može postaviti dijagnoza pre pojave ospe. Isti enantem se vidi na svim sluznicama.
Osipni stadijum počinje novim skokom tem¬perature i pojavom makulopapulozne ospe iza ušiju. Ospa se širi u naletima na lice i naniže, dok ne izbije na dlanovima i tabanima. Ona izbija kao makulozna, mestimična, ali se tokom narednih naleta pojačava, sliva, postajući makulopapulozna, delimično slivena. Izbijanje ospe traje 2-4 dana. Temperatura postepeno pada, uz skokove koji prate izbijanje ospe, da bi potpuno prestala kada ospa zahvati dlanove i tabane. Umereno su uvećani svi limfni čvorovi, jetra i slezina.
Zbog kataralnog zapaljenja sluznica bolesnik ima seroznu sekreciju iz nosa, konjunktivitls (uplakan izgled, plačna maska) i nadražajno kašlje.
Normalne pojave u toku nekomplikovanih morbila su kašalj, kijavica, laringitis, traheobronhitis, peribronhijalna intersticijalna infiltracija, kao i intersticijalna pneumonija. Kod odraslih bolesnika mogu se naći povišene vrednosti transaminaza. Na elektroencefalogramu i elektrokar¬diogramu mogu da se nađu znaci prolazne disfunkcije.
U toku kataralnog i osipnog stadijuma pacijent se oseća veoma loše. Kada ospa izbije na dlanovima i tabanima, nastupa skoro trenutno olakšanje

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 6 stranica
  • Infektivne bolesti sa epidemiologijom Prof.dr sci. med. Darko Nožić
  • Školska godina: Prof.dr sci. med. Darko Nožić
  • Skripte, Medicina
  • Srbija,  Beograd,  Visoka zdravstvena škola strukovnih studija  

Više u Skripte

Komentari