Odlomak

UVOD

Seminarski rad iz nastavnog predmeta Menadžment informacioni sistemi napisan je na temu „Mrežno računarstvo – komunikacija i saradnja“. Njegov sadržaj obuhvata upoznavanje sa pojmovima mrežno računarstvo, zatim komunikacija i naposljetku saradnja, te sa određenim specifičnostima svakog od ovih pojmova. U posljednjem dijelu rada imamo određene primjere iz prakse povezane sa prethodno navedenim pojmovima.
Predmet istraživanja ovog seminarskog jesu računarske mreže koje omogućavaju komunikaciju i saradnju između poslovnih subjekata, zapravo koje olakšavaju poslovanje kompanija i njihovu saradnju sa partnerima, konkurentima, dobavljačima, kupcima i sl. Opšti cilj pisanja seminarskog rada na temu „Mrežno računarstvo – komunikacija i saradnja“ prije svega, je ispunjavanje studentske obaveze i dužnosti u skladu sa planom i programom nastavnog predmeta Menadžment informacioni sistemi. Operativni cilj ovog rada jeste da se ode dalje od osnovnih odrednica mrežnog računarstva i objasni njegova interakcija s komunikacijom i saradnjom.
Prvi operativni cilj seminarskog rada odnosi se na definisanje mrežnog računarstva i njegov historijski razvoj. U ovom dijelu polazi se pojma Interneta koji zapravo dovodi do računarskih mreža, a zatim se prelazi na brojne druge pojmove povezane sa Internetom. Drugi operativni cilj seminarskog rada odnosi se na komunikaciju i saradnju, gdje se poseban akcenat stavlja na alate koji omogućavaju saradnju, zatim e-učenje i učenje na daljinu. Treći operativni cilj jeste reći nešto više o etičkim i društvenim pitanjima u savremenom dobu poslovanja putem Interneta, također, tu se dotičemo i pitanja privatnosti u današnjem dobu. Konačno, primjeri iz prakse su postavljeni kao četvrti operativni cilj koji treba ispuniti. Ovdje je potrebno da se na osnovu konkretnih primjera shvate svi pomenuti pojmovi. Radi se o primjeru mrežnog računarstva gdje opisujemo poslovanje kompanije McGaric Technology; kao primjer komunikacije opisujemo poslovanje Hrvatske agencije za poštu i elektronsku komunikaciju; kao primjer saradnje navodimo General Motors i teškoće s kojima se ova kompanija susrela prije nego je omogućila saradnju elektronskim putem.

 

 

 

 

 

MREŽNO RAČUNARSTVO

U mnogim aspektima način na koji se radi i živi u dvadeset i prvom stoljeću podrazumijeva korištenje u velikoj mjeri elektronske mreže, koja općenito postaje informacijska veleprometnica, a sada se obično naziva Internet. Internet je globalna računarska mreža, ona povezuje računarske resurse u preduzeću. Vlada i obrazovne institucije koriste zajednički protokol komunikacije računara, TCP/IP. Zbog svojih sposobnosti Internet (često se naziva „Mreže“) ubrzano postaje jedna od najvažnijih informacijskih tehnologija danas. Jasno je da je IT tema novog stoljeća i da se o njoj naširoko raspravlja.
Buduće verzije Interneta će omogućiti još veći volumen i još brži protok informacija. Na kraju ćemo moći vidjeti nekoliko autocesta informacija. Vjerovatno je da je izvorni koncept znanstveno-obrazovnom sistemu biti odvojen od komercijalnog. Na primjer, kako bi se podržale napredne mrežne aplikacije i tehnologije više od 180 američkih sveučilišta rade u partnerstvu s industrijom i vladom na projektu pod nazivom Internet2. Na Internet2, napredne nove generacije aplikacija kao što su daljinska dijagnostika, dgitalne knjižare, obrazovanje na daljinu, online simulacije i virtualni labaratoriji će omogućiti ljudima da sarađuju i omogućit će im pristup informacijama na način koji nije moguće dobiti koristeći današnji Internet. Druga vizija jeste održanje nekoliko vrsta povezanih Interneta, jedan za e-trgovinu, jedan za obrazovanje i tako dalje.
WORLD WIDE WEB. World Wide Web najviše i naširoko koristi aplikacije na Internetu, jesu li Internet i World Wide Web ista stvar? Mnogi ljudi vjeruju da je Web sinonim za Internet, ali to nije slučaj. Internet funkcioniše kao prijevozni mehanizam, a Web (WWW ili W3) je aplikacija koja koristi te prijevozne funkcije. Ostali programi također pokrenuti na Internetu, putem e-maila se naširoko koriste.
EVOLUCIJA KOMERCIJALNIH APLIKACIJA NA INTERNETU. S komercijalizacijom Interneta u ranim 1990-im, vidjeli smo eksploziju poslovnih aplikacija. Ove aplikacije se razvijaju kroz četiri glavne faze: prisutnost, e-trgovinu, saradnju i integraciju. Glavne karakteristike svake faze prikazane su u tabeli 1. baš kao što su se i razvijale tokom vremena.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Telekomunikacije

Komentari