Odlomak

Najčešća zarazna oboljenja u dečjem uzrastu

UVOD
Zarazna ili infektivna bolest je klinički evidentno oboljenje ljudi i životinja izazvano patogenim mikrobnim uzročnicima uključujući viruse, bakterije, gljivice, protozoe, rikecije, kao i prionima. Zarazne bolesti iskazuju široki spektar mogućih simptoma i kliničkih slika razvoja bolesti. Simptomi se mogu javiti u roku od nekoliko dana, sedmica ili čak godina od zaraze. Zarazne bolesti se nekada klasifikuju kao kontagiozne bolesti zbog njihove mogućnosti prenosa na obolele na zdravu jedinku.1
Uzrok zaraznih bolesti jesu klice zaraznih bolesti, a izvor bolesti je u prvom redu bolestan čovek ili kliconoša. Bolest ne počinje odmah kad klice dođu u organizam, nego tek nakon nekog vremena poznatije kao inkubacija. Za vreme inkubacije klice se množe, a organizam se brani i stvara svoje odbrambene ili imune stvari. Od odbrambenih sposobnosti organizma zavisi hoće li dete uopšte oboleti, odnosno hoće li oboleti u lakšem ili težem obliku.
Najčešća zarazna oboljenja kod dece su: male boginje, rubeola, varicela, epidemijski zaušci, veliki kašalj, difterija, streptokokna oboljenja, šarlah…

KAPLJIČNE ZARAZNE BOLESTI

Male boginje
Ovo oboljenje se najčešće javlja od 2. do 14. godine, prenosi se uglavnom kapljičnim putem, ali i kontaktom sa sveže zagađenim predmetima. Posle inkubacije javljaju se prvi znaci bolesti, temperatura koja se kreće od 38,5 do 40 stepeni S. Visoka temperatura se javlja obično pred izbijanje specifične ospe po koži. Istovremeno se javlja i sekrecija iz nosa, učestalo kašljanje sa promuklim glasom. Lice deteta ima uplakan izgled, uvećavaju se limfne žlezde vrata. Na sluzokoži obraza, naspram kutnjaka javljaju se beličaste tačke – Komplikove mrlje.Na pritisku ospa pobledi. Javlja se u periodu oko petog dana od početka bolesti i tada bolesnik oseća svrab po koži. Ospa traje pet do sedam dana posle čega se zapaža sitno perutanje kože, naročito na licu i trupu. Ovo oboljenje može izazvati i zapaljenje srednjeg uha, zapaljenje pluća, aktiviranje tuberkuloznih žarišta ili pogoršanje postojećeg procesa. Sprečavanje bolesti vrši se vakcinacijom (protiv morbila i pasivnom imunizacijom imonoglobulinom).

Rubeola (crvenka)
Rubeola je akutna infektivna bolest virusnog porekla, uzročnik je virus rubeole. Javlja se u periodu između 2. i 10. godina. Posle perioda inkubacije koji traje od 14 do 16 dana, javljaju se prvi simptomi bolesti, koji su u početku nekarakteristični: opšta nelagodnost, uvećane limfne žlezde potiljka, koje su jako bolne na pritisak. Ovo je važan znak u dijagnostici rubeole. Ospa je sitna diskretna, nekad i prvi znak ove bolesti, ali nije karakteristična. Često je teško razlikovati rubeole od morbiolozne šarlahne ospe. Bolest najčešće protiče bez visoke temperature, retko prelazi 38 stepeni C. Ukoliko se pojavi, traje jedan, dva dana.

Varicela (vodene, srednje, ovčje, pljuskavice)
Uzročnik ove bolesti je virus varicele, koji može više nedelja ostati virulentan u sasušenim krastama na bolesniku. Vodene boginje su vrlo zarazno oboljenje, prema ovoj bolesti najosetljivija su deca od dve do sedam godina, ali obolevaju i stariji ljudi. Bolest se prenosi uglavnom direktnim kontaktima sa bolesnikom. Inkubacija traje od 12 do 17 dana, a ponekad samo tri, četiri dana. Simptomi bolesti su malaksalost, glavobolja i temperatura povišena preko 38 stepeni S. Posle ovih simptoma javlja se ospa. Javlja se iznenada, obično u toku noći u vidu crvenih mrlja po koži leđa, lica, grudi pa i na kosmatom delu glave. Posle crvenih mrlja nastaju vezikule koje liče na kap vode. Vezikule, posle kraćeg vremena počinju da se smežuravaju i nastaju kraste koje se mogu održati na koži i do dve nedelje. Bolesnik oseća jak svrab na mestu gde se javlja ospa i to dovodi do uznemirenosti i razdražljivosti bolesnika.
Posle preležane bolesti dugo ostaju duboki ožiljci na mestu ospe. Pored komplikacija na koži, ređe se mogu dogoditi i teže komplikacije kao što su zapaljenje mozga, pluća i oštećenje bubrega. Prognoza ove bolesti je uglavnom dobra. U određenim situacijama primenjuje se imunoglobulin koji može ublažiti kliničku sliku ili sprečiti pojavu bolesti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari