Odlomak

UVOD

Preduzeće za unutrašnju i spoljnu trgovinu, proizvodnju i transport “DRVOPROMET” d.o.o. – Leskovac bavi se primarnom i delimično finalnom proizvodnjom drvenih elemenata. Od primarnih proizvoda proizvode se četvrtače različitih preseka i dužina, okrajčana i neokrajčana daska, friza za parket, elementi za stolice, specijalni elementi prema zahtevima kupaca i sl. Od finalnih proizvoda proizvode se trpezarijske stolice i stolovi, parket i drvobriket.
Proizvodni pogon “Drvopromet” d.o.o. nalazi se na obodu sela Nakrivanjski Čiflik, 15 kilometara od Leskovca.
Kako se radi o drvnoj industriji gde je prisutna velika opasnost od požara i eksplozija, neophodno je posvetiti punu pažnju opasnostima i uzrocima nastanka požara, a posebno zaštiti od požara. Zbog toga su u radu detaljno analizirane opasnosti i mere zaštite od požara pri čemu je usvojena metodologija izrade Plana zaštite od požara.
U cilju analize rizika i mera zaštite od požara, u poglavlju 1 je detaljno data makrolokacija proizvodnog pogona “Drvopromet”, sa svim relevantnim činjenicama neophodnim za brzu intervenciju u slučaju nastanka požara, kao i mikrolokacija sa pratećom infrastrukturom.
Poglavlje 2 razmatra tehnološki proces proces koji se sastoji od strugarske proizvodnje, stoličarske proizvodnje, proizvodnje parketa i proizvodnje briketa.
S obzirom na činjenicu da se u procesu proizvodnje koriste zapaljive materije, u poglavlju 3 su date fizičko-hemijske karakteristike prisutnih zapaljivih materija i materijala. Data je i kategorizacija tehnološkog procesa prema ugroženosti od požara, na osnovu Zakona o zaštiti požara, pri čemu je konstatovano da u  “Drvopromet”-u može doći do požara klase A, B i C, kao i do eksplozija gaso i paro-vazdušnih smeša.
U cilju sagledavanja ukupnog rizika od pojave požara i eksplozija u poglavlju 4 su analizirane opasnosti i mere zaštite od požara po objektima prisutnim na lokaciji i to: strugara sa radionicom i kuhinjom, trafostanica, agregat, kotlarnica, kompresorska stanica, stara i nova sušara, mali i veliki silos, briketarnica, nova parketara, hala sa čeličnim aneksom, proizvodna hala, dogradnja proizvodne hale, magacin boje i lakova.
Pri analizi rizika od požara u objekima najpre se je pošlo od namene i građevinsko-konstruktivnih karakteristika objekata, kao i pozicije prostorija unutar objekata. Nadalje je izračunato požarno opterećenje požarnih segmenata i požarnih sektora. Određene su moguće klase požara, date kategorije stepena opasnosti i klasifikacija prisutnih materija prema ponašanju u uslovima požara. Analizirano je stanje zaštite od požara svakog objekta unutar lokacije proizvodnog kompleksa (broj mobilnih aparata za gašenje požara i stanje evakuacionih puteva).
Radi sistematizacije, u poglavlju 5 su prikazane zajedničke mere zaštite od požara u celom kompleksu. Prilaz vatrogasnih vozila do proizvodnih objekata proizvodnog kompleksa obezbeđen je spoljašnjim požarnim putem. Do većine objekata unutar proizvodnog kompleksa može se doći i unutrašnjim saobraćajnicama. Kao tehnička mera zaštite za gašenje eventualnih početnih i malih požara, na lokaciji proizvodnog kompleksa, od mobilnih sredstava su postavljeni ručni prenosni i prevozni aparati tipa “CO2” i “S”. Date su i tehničke karakteristike prisutnih ručnih i prevoznih aparata za gašenje požara.
S obzirom na tehnološki proces, kao i veliku izgrađenost na lokaciji, u poglavlju 6 dat je predlog mera u cilju poboljšanja stanja zaštite od požara.
Pošlo se je od građevinskih mera zaštite od požara u cilju poboljšanja otpornosti postojećih građevinskih konstrukcija na dejstvo požara, kao i sprečavanja širenja požara sa jednog požarnog sektora na drugi.
Radi blagovremene intervencije u slučaju nastanka požara predložena je ugradnja stabilne instalacije za dojavu požara koja će omogućiti otkrivanje nastanka požara u njegovoj ranoj fazi razvoja i blagovremeno obaveštavanje osoblja o njegovom nastanku. Takođe, će obezbediti automatsku dojavu alarma gradskoj vatrogasnoj jedinici u Leskovcu. Predložen je analogno adresibilni sistem za dojavu požara sa tačkastim detektorima i linijskim detektorima i odgovarajućom centralom. Dati su i neophodni elementi centrale kao što su individualno adresabilni automatski detektori požara, optički detektori u odgovarajućoj Ex zaštiti, linijski IC detektori dima, individualni adresabilni ručni javljači požara, elementi za signalizaciju (sirene).
Za potrebe gašenja požara na lokaciji predloženo je i izvođenje spoljne prstenaste hidrantske mreže u skladu sa zahtevima Pravilnika o tehničkim normativima za spoljnu i unutrašnju hidrantsku mrežu za gašenje požara. Na spoljnu hidrantsku mrežu bi se nadovezala unutrašnja hidrantska mreža.
Na kraju su predložene organizacione mere zaštite od požara, pri čemu se je pošlo od normativnog regulisanja, organizacije i sprovođenja mera zaštite od požara i obuke radnika iz oblasti zaštite od požara.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Zaštita na radu

Komentari