Odlomak

Uvod

Hirurgija jeste deo medcinske nauke, koja se bavi lečenjem povreda, oboljenja i deformiteta ljudskog organizma. Cilj hirurgije jeste isceljenje rane. Hiljadama godina unazad,lečenje hiruških pacijenata zasnivalo se samo na   iskustvu i empirijskom zaključivanju. Vreme hirurgije, kao nauke počinje sa  naučnim otkrićima anatomske i fiziološke funkcije čoveka i infekcije. Glavni cilj   hirurgije je uspostavljanje fiziološke funkcije, ranije obolelog ili povređenog  tkiva, pa se na osnovu toga vremenom razvijao niz operativnih tehnika sprovođenih radi potpunog ili delimičnog izlečenja obolelih ili povređenih tkiva i organa.
Operativna tehnika u hirurgiji debelog creva se sastoji iz mnogobrojnih operacija kolona i rektuma koje se zasnivaju na lokalizaciji i opsegu obolelih delova. Da bi se operacije uspešno sprovele potrebno je poznavati kompletnu anatomiju  kolona i rektuma, kao i vaskularnog i limfnog sistema koji prate debelo crevo. Bolesti koje najčešće zahtevaju neku od operativnih metoda jesu razni oblici karcinomi, teži oblici zapaljenskih procesa kao što su ulcerozni kolitis, Crohn-ova bolest, divertikulitis, kao i polipoidne promene na zidu debelog creva.
U zavisnosti od lokalizacije i vrste oboljenja sprovode se operativne metode koje uglavnom obuhvataju odklanjanje obolelog dela creva i okolnih limfnih žlezda. Metode koje se najčešće primenjuju i koje su pokazale uspešnost u lečenju debelog creva su: leva hemikolektomija, desna hemikolektomija, resekcija poprečnog kolona, subtotalna kolektomija, totalna kolektomija, prednja niska resekcija rektuma po Dixon-u i amputacija rektuma po Miles-u.

Istorijat

Zbog lošeg poznavanja hirurške anatomije,operativno lečenje bolesti debelog creva je imalo sporu evoluciju.
•    1739. Faget  je uradio prvu ekstraperitonealnu perinealnu  eksciziju rektuma
•    1770. Littre  konstruisao  prvu  cekostomu
•    1855. Luke izvodi  prvu  sigmoidostomu
•    1884. Maydl  inaugurisao  savremenu  tehniku  formiranja  kolostome
•    1883. Czerny uvodi  abdominoperianalnu  eksciziju  kod  karcinoma rektuma. (abdominalna i perinealna faza). Posle toga ta operacija je poznata kao Quenova.
•    1908. Ernest Miles uveo je abdominoperinealnu  operaciju u lečenju karcinoma rektuma.
•    1923. Hartmann – resekcija bez anastomoze (resekcija sigme i gornjeg rektuma)
•    1900. Kraske  i  Hochenberg su  inaugurisali  prvu  tansabdominealnu resekciju rektuma. Pedesetih godina Dixon razradjuje u praksi ovu metodu (prednja resekcija rektuma sa anastomozom Dixonova operacija ili operacija Mayo klinike).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari