Odlomak

ISTRAŽIVANJE TRŽIŠTA I PRODAJA
Trzišna ekonomija kao dominirajući sistem u savremenom svetu

KRATAK ISTORIJAT RAZVOJA TRZIŠNE EKONOMIJE
Pre nastanka trzišta kao mesta razmene, svako je za sebe morao da obezbjeđuje sve životne potrebe, bio je istovremeno lovac, ribolovac, poljoprivrednik, krojač, obućar i sl. Gubilo se mnogo vremena na sve ove aktivnosti a efekti su bili samo na nivou preživljavanja.
Kada su ljudi shvatili da će svima biti bolje ako izvrše podelu rada i usmere svoje znanje i energiju na samo jednu vrstu posla došlo je do pojave prvih trzišta. Ako se neko opredelio za gajenje pšeniće, viškove je razmjenjivao za meso, obuću, odeću i ostalo što mu je bilo potrebno. Mesta gde se obavljala razmena su u stvari bila prva trzišta, i prvi začeci trzišne ekonomije.
Tek u 16.veku proćesi razmene su uspeli da razbiju feudalni sistem u Evropi, baziran na tradiciji i sili. Tada su se stvorili uslovi za postepeno uvođenje trzišnog sistema privređivanja.
U poćetku svog razvoja trzišna ekonomija kao sistem bazirala se na teoretskim postavkama čuvenog naučnika Adama Smith-a. On je 1776. godine objavio knjigu “Bogatstvo naroda”, koja je u nekim svojim delovima i danas aktuelna. Smith je na genijalan nacin objasnio kako može funkcionisati sistem u kojem svaki pojedinac, radeći u svom vlastitom interesu, istovremeno doprinosi bogatstvu društva kao ćeline. On se zalagao za punu slobodu na trzištu, bez mešanja države (“laisez faire”). Prema toj teoriji država u što manjem obimu treba da se meša u tržišne tokove, odluku treba ostavljati zakonitostima tržišta. država treba da obavlja poslove kao što su održavanje reda i mira , bezbednost, i za održavanje opštih potreba kao što su npr. obrazovanje, zdravstvo, zaštita okoline i dr. Teorija ,, laisez faire” –a nikada nije realizovana, mada u XIX veku tadašnja engleska je bila najbliže tome.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari