Odlomak

1. Uvod

Iako se fudbal smatra za najvažniju sporednu stvar na svetu, ljudima kojima je fudbal stil života, on je među najvažnijim primarnim stvarima u životu. Fudbal spada u red najpopularnijih sportskih igara, sa najdužom sportskom tradicijom.
Fudbal kao najspektakularnija igra na svetu svojom dinamičnošću i atraktivnošću pleni i ushićuje na milione ljudi širom sveta. Ulazeći u analizu suštine same fudbalske igre dolazimo do zaključka da je on, od svih sportova, najbliži stvarnom životu i svemu onome što on u sebi nosi. Po svojim specifičnostima fudbal se razlikuje od drugih sportova: komunikacijom učesnika u tačno odredjenim prostorima i vremenskim uslovima, najmasovnijom podrškom svih vrsta medija i direktnim pravilima igre.
Prateći istoriju ljudske civilizacije, slobodno mozemo konstatovati kako Englezi nisu izmislili fudbal, već su ga obnovili i učinili ga ponovo aktuelnim. Pronađene kamene ploče, kipovi i crteži predstavljaju prva dokumenta o praigrama koje su sadržale neke elemente igranja, odnosno, udaranje lopte nogama. Borbena igra loptom nastala je odprilike 2500 god p.n.e., a pronalazak se pripisuje imperatoru Kine Huang Ti-u koji je ovu igru koristio za održavanje dobre fizičke spremnosti svojih vojnika. Igra se zvala Cu-Ki (Cu-gurati, Ki-lopta), a cilj igre bio je da se lopta ugura izmedju dve banbusove trske, što je predstavljalo gol protivnika. Lopta se gurala svim delovima tela osim rukama. Broj igrača nije bio ograničen, a lopta je bila napunjena krznima životinja ili perijem. Po istoričarima, od ovog perioda počinje prva etapa u razvoju fudbala.
Fudbal kakvog danas poznajemo nastao je relativno davne 1863. god kada su predstavnici Engleskih koledza odlučili da fudbal, uz pomoć trinaest novih pravila odvoje od radgbija. Druga etapa u razvoju fudbala zvanično je počela od donošenja i usvajanja pravila igre u Londonu 1. decembra 1863.god gde je i zvanično osnovana Fudbalska organizacija Engleske, to je i prvi Fudbalski savez u Svetu. I od tada se može govoriti o fudbalu u današnjem obliku i o njegovom razvoju. Zato se i Engleska smatra kolevkom ove sportske igre.
Pod uticajem Engleske fudbal počinje da se širi i da se igra i u ostalim Evropskim zemljama prvenstveno u Danskoj i Holandiji, potom u Švajcarskoj, zatim u Nemačkoj, a kasnije u Francuskoj, Čehoslovačkoj i Austriji.
Početkom XX veka u celoj Evropi se šutirala lopta i 24. maja 1904. god stvorena je Međunarodna Fudbalska Organizacija FIFA sa sedištem u Cirihu. 1911. god u članstvo FIFA primljene su prekookeanske zemlje SAD, Argentina i Čile. 1917. god održano je prvo Južnoameričko prvenstvo. Posle Prvog Svetskog Rata FIFA obnavlja svoju aktivnost pokušavajući da stvori Svetsko prvenstvo. To su uspeli i 1930. god održano je Prvo Svetsko prvenstvo u Montevideu u Urugvaju.
U Beograd je loptu i prvo fudbalsko znanje doneo Hugo Bili 1896. god iz tada dalekog Hamburga, gde je studirao trgovinu. Hugo Bili je osnovao “Loptačku sekciju“ pri Beogradskom Gimnastičkom društvu „SOKO“. 31. maja 1896. god u Beogradu kod Nebojšine Kule, ispod Kalemegdana, prvi put je javno demonstrirana fudbalska igra. Prvi zvanični fudbalski klub osnovan je 1901. god u Subotici pod imenom „Bačka“.
Fudbal je igra koja je za relativno kratko vreme od razonode dostigla do profesije. Fudbal spaja narode, ruši mračne tradicije, očovečuje ljude, ukida barijere i predrasude kada su u pitanju različita društvena uredjenja, ideologije, običaji ili boje kože. Fenomen fudbala ovladao je Zemaljskom kuglom. Dosadašnja vrhunska dostignuća u ovom sportu dokazala su da se fudbal razvija brzim tempom: pobošljava se pripremljenost igrača, menjaju se uslovi treninga, usavršavaju se metodi i sredstva, podiže nivo stručnog kadra, povećavaju finansijska sredstva, proširuje učešće medija u propagiranju fudbala.
Fudbal, kao masovna sportska igra, ima mogućnost da udovolji zahtevima društva. Popularan je u svetu a naročito kod najmlađih uzrasta koji se rado bave ovom sportskom igrom. Tu naklonost treba da razvijamo i da kroz treninge najmlađe igrače učimo pravilnom savladavanju fudbalskih veština.
2. Predmet i cilj rada

Predmet ovog rada je primena osnovnih igara u programu rada sa najmlađim fudbalerima.
Cilj rada je da se odaberu i da se selektiraju igre koje će pomoći u pripremi mladih sportista. Organizovanje posebnih aktivnosti doprineće školovanju budućih kvalitetnih fudbalera. Pored toga doprineće opštem biološkom razvoju jedinke i razvoju njene motorike, kao i razvoju specifičnih motoričkih navika karakterističnih za fudbal. Osnovni cilj treninga je učiti igrače fudbalskim veštinama. Za najmlađe, igranje fudbala podrazumeva savlađivanje osnova fudbalske igre i razvoj bazičnih potrebnih fudbalskih sposobnosti. Rezultat je u drugom planu. Za starije igrače (iznad dvanaest godina) rezultat mora da dođe kao plod prethodno naučenih znanja a ne dobar rezultat po svaku cenu. Bazične igre upravo služe da se u najpribližnijim pravim situacijama iz igre deca uče da prepoznaju uvek nove situacije. Deca se susreću sa uvek novim problemima i da uz pomoć trenera nalaze najbolje odgovore na te probleme i nepredviđene okolnosti u kojima se uvek nalaze u bazičnim igrama.
Pravo trenersko stvaralaštvo, prava kreativnost u radu je pronalazak ideja, pažljivo selektiranje vežbi i njihova pravovremena primena na treninzima. A konačni cilj treba da bude stvaranje fudbalera visokog kvaliteta.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 41 stranica
  • Fudbal Aleksandar Jankovic
  • Školska godina: Aleksandar Jankovic
  • Diplomski/master radovi, Skripte, Sport
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET U BEOGRADU - Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja  

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari