Odlomak

Informaciona tehnologija-izrada softverske korisničke dokumentacije

Predgovor

ISO (Međunarodna organizacija za standardizaciju) i IEC (Međunarodna elektrotehnička komisija) zajedno formiraju sistem za opštepriznatu standardizaciju kao celinu. Nacionalne institucije, koje su članice ISO i IEC, učestvuju u razvoju međunarodnih standarda kroz rad u tehničkim komitetima koje je ustanovila odgovarajuća organizacija radi obrade posebnih oblasti tehničkih aktivnosti. Tehnički komiteti ISO i IEC sarađuju u poljima od obostranog interesa. Međunarodne organizacije, vladine i nevladine, koje su u vezi sa ISO i IEC, takođe učestvuju u tom radu. Međunarodni standardi se objavljuju prema pravilima koje su date u ISO/IEC uputstvima, Deo 3.

U području informacione tehnologije ISO i IEC su ustanovili združeni tehnički komitet, ISO/IEC JTC 1. Nacrti međunarodnih standarda koje je usvojio združeni tehnički komitet šalju se svim nacionalnim telima na saglasnost pre njihovog usvajanja kao međunarodnih standarda. Standardi se usvajaju prema postupku po kome standard mora da usvoji najmanje 75 % članica.
Postoji mogućnost da neki elementi ovog međunarodnog standarda postanu predmet patentnih prava. ISO i IEC neće preuzimati odgovornost za identifikovanje bilo koakvih takvih patentnih prava. Međunarodni standard ISO/IEC 15910 je pripremio združeni Tehnički komitet ISO/IEC JTC 1, Informaciona tehnologija, podkomitet SC7, Softverski inženjering. Prilozi od A do H u ovom međunarodnom standardu su informativni.

Uvod

Postoje dva osnovna tipa standarda:

  • standardi proizvoda, koji sodređuju karakteristike i funkcionalne zahteve proizvoda
  • standardi procesa, koji određuju način na koji proizvodi treba da budu razvijeni

Sve veća primena i kompleksnost kompjuterskog softvera uslovljava nephodnost postojanja  kompletne, važeće i razumljive dokumentacije za one koji koriste softver. Međunarodni standardi obezbeđuju alat za postizanje toga, navođenjem onih aktivnosti (šta treba da se uradi i ko treba da uradi) koje mogu uticati na kvalitet softverske korisničke dokumentacije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari