Odlomak

UVOD
Definicija: Ručnim elektrolučnim postupkom stvara se nerazdvojiva veza pomoću energije aktivacije koja se obezbeđuje transformacijom električne u toplotnu energiju posredstvom električnog luka uspostavljenog između osnovnog materijala i obložene elektrode, koja je istovremeno i dodatni materijal.
Princip: REL postupak (Ručno Elektro Lučno), slika 1, spada u najstarije, najjednostavnije i najviše korišćene postupke spajanja metala zavarivanjem. U skladu sa savremenim međunarodnim standardima, ovaj postupak zavarivanja se označava sa E (postupak ISO 4063-111). Skoro polovina svih zavarenih spojeva u industriji izvedena je REL postupkom. Električni luk se uspostavlja i održava između osnovnog materijala i obložene elektrode (dodatni materijal), tako da se proizvode temperature i do 5.000 C. Koriste se jednosmerna i naizmenična struja (jednosmerna: Direct Current–DC i naizmenična: Alternating Current–AC). Pošto se uspostavi električni luk, teži se da se njegova dužina održava nepromenljivom kako bi i vrh elektrode bio na stalnom rastojanju od površine tečnog kupatila. Zadatak ravnomernog uvođenja elektrode i održavanje njenog vrha na potrebnom rastojanju od tečnog
kupatila ostvaruje zavarivač ili automat ili robot. Pri tome se ima u vidu da se elektroda skraćuje i da je neophodno da se tokom zavarivanja ravnomerno primiče. Skraćivanje elektrode je posledica njenog topljenja. Rastopljeni metal elektrode i radnog predmeta, nakon hlađenja, čine zavareni šav.

Slika 1. REL (E) postupak zavarivanja: Obloga elektrode (1); Elektroda (metalno jezgro) (2); Gas oslobođen sagorevanjem obloge (3); ZUT – zona uticaja toplote (4); Troska, šljaka (5); Zavar, očvrsli osnovni i dodatni materijal (6); OM – osnovni materijal (7); Rastop, tečno kupatilo (8); Krater (9); DM – dodatni materijal, Kapljica prekrivena rastopljenom oblogom (10); Zona električnog luka (11); Kapljica obloge (12).

Primena: REL postupak se široko primenjuje u proizvodnim zavarivanjima za zavarivanje limova i profila debljine od 3-20 mm, mada navedeni opseg može biti i proširen korišćenjem specijalnih tehnologija i visokog iskustva zavarivača. Najveću primenu nalazi u zavarivanju opštih mašinskih konstrukcija, u brodogradnji, za zavarivanje cevovoda, za navarivanje i reparaturno zavarivanje većine metalnih materijala. Ipak, zbog ekonomičnosti (male brzine zavarivanja i orijentaciono 1,52 kg depozita na sat), primenjuje se za izvođenje kraćih zavara, obično debljine do 15 mm (max 20 mm), kod sučeonih zavarenih spojeva, ili kraćih ugaonih šavova (T–spojevi), manje debljine šava, gde se obično ne traži pojačana penetracija u korenu šava. REL postupak je moguće izvoditi u zatvorenom prostoru (fabričke hale, radionice), ali i na otvorenom, u terenskim uslovima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Skripte

Komentari