U kliničkom značenju hemodijaliza je postupak pomoću kojeg se iz krvi uremičara uklanjaju razgradni produkti metabolizma (toksini), elektroliti koji su u višku (kalijum) i voda, a istovremeno dodaju važne supstancije koje nedostaju, a potrebne su organizmu – bikarbonati.
Hemodijaliza se sprovodi različitim hemijskim procesima: difuzija, ultrafiltracija, konvekcija i apsorpcija.
Kretanje molekula iz rastvora u kojoj se nalaze u većoj koncentraciji kroz polupropustljivu membranu u rastvor s manjom koncentracijom, temelji se na razlici u koncentraciji rastvora, a proces se zove difuzija.
Kod procesa ultrafiltracije dolazi do prolaska molekula vode kroz sve vrste polupropustljivih membrana, a pokretači su mehanizmi hidrostatski i osmotski pritisak. Proces ultrafiltracije, a posebno prilikom filtriranja velikih količina tečnosti kroz vrlo propustljive membrane s relativno velikim porama može pospešiti uklanjanje malih do srednje velikih molekula iz krvi bolesnika na dijalizi konvekcija. Princip konvekcije najčešće se upoređuje u postupcima hemofiltracije i hemodijafiltracije, pomoću kojih je moguće iz plazme bolesnika odstraniti srednje velike molekule.
Neke belančevinaste materije moguće je tokom dijalize ukloniti iz plazme bolesnika apsorpcijom na membranu dijalizatora.

Prijavi se