Odlomak

Specifičnosti farmakoterapije u dece

Karakteristike rasta i razvoja,anatomskog i funkcionalnog sazrevanja organa i organskih sistema i objektivnozavisna socijalna pozicija deteta u procesufarmakoterapije (pomoć i nadzorodraslih) – samo su neki razlozi  nedovoljnogpoznavanja osobina farmakokinetike, farmakodinamike i specifičnihosobina pojedinih lekova primenjenih
kod dece.
Generalno je prihvaćen stavda se dejstvo mnogih lekova kod  dece može značajno razlikovati od dejstvakod odraslih (podrazumeva se pažljivoodređena doza prema uzrastu, telesnojtežini i površini tela) – zbog specificnosti rasta detea, razvoja, zrelosti metaboličkih mehanizama, pa i samog uticaja bolesti naove mehanizme.
Racionalna primena lekova podrazumeva poznavanje sudbine
leka u organizmu deteta i odgovortog organizma na lek. Farmakokinetika poučava dejstvo organizama na lek,a farmakodinamika dejstvo leka na organizam.
Apsorpcija je pojam kojiobuhvata put leka od mesta primene
kroz tkiva do krvi.
Najčešći put primene lekova per os  putem obavezuje poznavanje faktora koji uticu na apsorpciju: brzinapražnjenja želuca, stepen kiselosti u zeludcu , prisustvohrane, metaboličke osobine crevnog
trakta, crevna mikroflora, itd.Oblik leka takođe imauticaj na apsorpciju – kod dece je to najčešće tečnipreparat.
Biološka raspoloživost označavaprocenat doze leka koji je dospeo
u sistemsku cirkulaciju – na smanjenje bioloske raspolozivosti utice metebolizam leka u digestivnom traktu kao i efekat prvog prolaza kroz jetru.
Raspodela hidrosolubilnih lekova  u organizmu deteta je različita u odnosu na odrasle,zbog razlicitog procenta intracelijeske i ekstracelijeske tecnosti. Zavećinu lekova biološka transformacija seodvija u jetri, pa nisu zanemarljivebolesti jetre kao i stepen zrelosti metaboličkihprocesa deteta. Kako se većina lekova,nepromenjena ili u obliku metabolita, izlučujeiz organizma bubrezima postoji potrebapoznavanja razvojnihpromena glomerularne filtracije i tubularnesekrecije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari