Odlomak

UVOD
Samim peračima novca nije osnovni cilj ostvariti najvišu stopu dobiti na novac koji pokušavaju oprati, nego im je važnije pronaći oblik investicije kojim će najlakše i najbrže nelegalno stečeni novac pretvoriti u ¨čist¨ novac.

Pored pranja novca, veliki problem finansijskih institucija su i različite vrste prevara. Osnovna karakteristika prevara je su to osmišljeneaktivnosti od strane pojedinaca ili organizovanih grupa kako bi nelegalno stekli novčana sredstva ili materijalna dobra , uz paralelno svjesno nanošenje štete drugoj strani. Prevare mogu biti organizovane od strane ljudi koji su dio organizacione strukture ili od strane fizičkih ili pravnih lica koji posluju sa organizacijom.Budući da prevara predstavlja rizik vrlo značajnih gubitaka, važno je razumjeti motive takve aktivnosti, mogućnosti otkrivanja prevare, sredstva za smanjenje rizika prevare i ulogu različitih funkcija u otkrivanju i sprečavanju prevare, uključujući tu i ulogu interne revizije.

Pored definiranja osnovnih pojmova pranja novca i prevara u bankarstvu, u nastavku sam objasnilakako spriječiti nastanak, odnosno kako smanjiti širenje pomenutih kriminalnih aktivnosti.

Posmatrajući i analizirajući finansijski sistem Bosne i Hercegovine, ne možemo a da ne uočimo probleme sa političkim uređenjem i zakonima, pa sam se osvrnula i na situaciju sa pranjem novca i prevarama u našoj zemlji, te navelamjere koje poduzima država kako bi spriječila njihovo dalje širenje.Da bi se izgradila zemlja, potrebno je izgraditi zdravu ekonomsku klimu koja će voditi uspostavi tržišne ekonomije u Bosni i Hercegovini. Da bi do ovoga došlo, od suštinskog je značaja stvoriti i održavati vjerodostojan finansijski sistem koji će omogućavati otkrivanje, srečavanje i kontroliranje pranje novca.
1.OSNOVE PRANJA NOVCA

Pranje novca predstavlja uključivanje novca stečenog nezakonitim transakcijama ili transakcijama u sivoj ekonomiji u normalne finansijske i ekonomske tokove. Pod tim se podrazumijeva davanje legaliteta nelegalnoj stečenoj gotovini koja – najprije uplatom na bankarski račun prelazi u žiralni novac, a zatim u gotovinu.

Istovremeno, pranje novca podrazumijeva i ubacivanje u normalne ekonomske tokove novca koji potiče od kriminalnih aktivnosti (trgovina drogom i oružjem, krijumčarenje, pljačke, organizovani kriminal, izbegavanje poreza, korupcija…) da bi se onemogučilo otkrivanje njegovog porijekla.

S obzirom da kriminalci ne žele da se sazna za njihove nelegalne radnje i žele izbjeći plačanje visokih poreza i nakon što njihov novac uđe u legalne tokove finansijskog sistema, oni svoje poslovanje uglavnom premještaju u posebne zone koje se još zovu i „offshore“ centi. Pored ovakvih centara postoje i zemlje ili pojedina područja u kojima nema nikakvih ili ima izuzetno niskih direktnih i indirektnih obaveza plaćanja poreza i takva područja nazivaju se „poreskim rajevima“.
1.1. Historijat pranja novca

Postupak pranja novca prvi je osmislio čuveni čikaški gangsterAl Capone. Koristio se lancem legalnih automatskihpraonica veša koje su radile na kovanice.
Gotovinuprikupljenu kockom, prostitucijom i krijumčarenjem alkoholajednostavno bi dodao na hrpu novca prikupljenu izpraonica i prikazao je kao legalno zarađenu.Izraz “pranje novca” prvi je spomenuo britanskidnevnik The Guardian, 19. aprila 1973., u tekstu o 200.000 američkih dolara namijenjenih izbornoj kampanjiameričkog predsjednika Richarda Nixona. Novac je najprijeodnesen na „pranje“ u Meksiko, a njime su potom plaćeni “vodoinstalateri”, obavljači prljavih poslova u skandalu Watergate.
Jednu od metoda pranja novca detaljno je opisao i kanadskipravnik Donovan Blakeman, koji je 1980-ih godina vodiofinansije međunarodnih trgovaca narkoticima.
U operacijuje bilo uključeno 11 offshore kompanija na Kanarskim otocima,15 kompanija na Kajmanskim otocima, NizozemskimAntilima, u Švicarskoj, Liberiji i Britanskim Djevičanskimotocima, te tri kompanije za trgovinu nekretninama u PalmBeachu na Floridi i u Kanadi. Blakeman je osobno iznosionovac i čekove od prometa drogama i polagao ih na offshorebankovne račune.

Ilegalno iznošenje velikih količina novca iz zemlje mukotrpno je i nepraktično (milion dolara u novčanicama od 20$ teži više od 50 kilograma). Međutim, danas Internet nudi nove, jošnesagledive mogućnosti, jer se može poslovati elektronski,bez fizičkog napora i otkrivanja identiteta.

Borce protiv pranja novca zapravo najviše brine najnoviji izum, digitalni novac, elektronska zamjenaza fizičke novčanice. Ako ga prihvate banke koje poslujupreko Interneta, a ne pronađu se uspješne metode zaštite, peračima novca otvorile bi se neslužbene mogućnosti,jer Internet ne zna za zakonske i nacionalne granice.
1.2. Faze pranja novca

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari