Odlomak

UVOD

U industrijski razvijenim zemljama povećana je proizvodnja hrane obogaćene vitaminima. Hrana se može vitaminizirati ili revitaminizirati ukoliko se neki vitamini gube prilikom prerade. Osim mliječnih proizvoda, brašna, ulja i voćnih sokova, danas se bez iznimke vitaminizira i dječja hrana. Cilj je, naravno, izbjegavanje hipovitaminoze.No, zašto zdravom hranom ne možemo u potpunosti dobiti sve vitamine i minerale koje trebamo? Iz dva razloga. Prvi je taj što je današnja hrana sve siromašnija vitaminima i mineralima, a drugi je taj što živimo načinom života koji uvjetuje veću potrebu za vitaminima i mineralima. Pod stalnim smo stresom, živimo u onečišćenim velikim gradovima punim smoga i dr. Za siromaštvo hrane nisu krivi samo proizvođači koji upotrebljavaju svakojaka umjetna gnojiva i pesticide, nego i skladištenje i prerada hrane, tijekom koje se izgubi velika količina vitamina i minerala.Tako npr. salata, bez obzira je li uzgojena s pesticidima ili bez njih, ako stoji na zraku samo jedan dan, izgubi skoro savsvoj vitamin C. Preradom u bijelo brašno, pšenica gubi gotovo sve svoje vitamine i minerale. Mlijeko i mliječni proizvodi izloženi svijetlu na par sati,također gube gotovo svu količinu nekih B i drugih vitamina. Stoga, ako nismo dobro informirani kako nabaviti, pospremiti, ali i čuvati neke namirnice, vrlo lako se može dogoditi da jedemo različitu vrstu hrane, a ipak postanemo deficitarni s obzirom na neke vitamine, koje samo zdrava i svježa hrana može u potpunosti nadoknaditi na prirodan način.Promišljajući o «zdravom duhu u zdravom tijelu», shvatio sam da je ljudsko tijelo izgrađeno od raznovrsnih stanica u kojima se neprestano odvijaju različiti fizikalno-kemijski procesi. Da bi se ljudsko tijelo pravilno razvijalo, ali i održavalo do kraja života,potrebno je obratiti posebnu pozornost, ne samo na određene vrste fizičkih aktivnosti, već i na pravilnu, raznoliku i uravnoteženu prehranu, po potrebi obogaćenu vitaminima imineralima.

 

 

 

 

VITAMINI

Vitamini su prirodni organski spojevi i imaju različitu hemijsku strukturu i sastav. Ne mogu se predstaviti općom fomulom. To su spojevi koji aktivno učestvuju u metabolizmu u živim organizimima. Neophodni su za normalan razvoj i život živih organizama. Imaju jako fiziološko djelovanje i po tome su slični hormonima. Dok hormone životinjski organizmi sami sintetiziraju (žlijezde s unutrašnjim lučenjem), dotle vitamine moraju unositi s hranom ili neke od njih sintetizirati od unesenih polaznih spojeva (prekurzori).Vitamini katalitički djeluju u biohemijskim reakcijama, te ih mnogi autori svrstavaju u enzime. Usljed nedostatka vitamina, dolazi do poremećaja biohemijskih procesa, što se manifestira kao bolest organizma-avitaminoza. Biljni oragnizmi sintetiziraju sve potrebne vitamine, tako da kod biljaka nisu zabilježeni slučajevi avitaminoze. Međutim, po analogiji sa funkcijom u životinjskim organizmima, i u biljkama vitamini imaju katalitičku funkciju u metabolizmu. Uloga vitamina je mnogo detaljnije proučena s aspekta njihovog uticaja na životinjske organizme.Ime ovih spojeva je istorijskog porijekla i predložio ga je Kazimir Funk, jer je prvi vitamin izoliran iz riže, sadržavao azot (NH2- grupu) i smatralo se da su svi vitamini amino ± spojevi,važni za život. Kasnija identifikacija vitamina je pokazala da ta postavka nije tačna, jer u vitamine ulaze različiti spojevi, ali je ime vitamin ostalo. Vitamini se označavaju velikims lovima ili imaju trivijalna imena. U slučaju kompleksa vitamina, pored slovne oznake se stavlja i numerički indeks, npr B6, D2, itd.Za vitamine se može općenito reći:

1. Vitamini su uglavnom biljnog porijekla,
2. Potrebni su organizmima u malim dnevnim količinama (mg),
3.Poslije resorpcije u probavnom traktu, vitamini se deponiraju u različitim organima životinja (jetra, mlijeko, jaja).

Vitamini se dijele na grupu vitamina topivih u vodi (B, C, H) i zovu se hidrosolubilni vitamini, te grupu vitamina topivih u mastima (A, D, E, K) i oni se zovu liposolubilni vitamini.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari