Odlomak

Pojam štrajka i sloboda odlučivanja

Član 1
(1) Štrajk je prekid rada koji zaposleni organizuju radi zaštite svojih profesionalnih i ekonomskih interesa u okviru prava i obaveza, koje proističu iz prethodno zaključenih kolektivnih ugovora.
(2) Zaposleni slobodno odlučuju o svom učešću u štrajku.

 

 

 

Vrste štrajka

Član 2
(1) Štrajk se može organizovati u pravnom licu, odnosno njegovom dijelu i kod preduzetnika (u daljem tekstu: poslodavac) ili u grani i djelatnosti, ili kao ge-neralni štrajk.
(2) Štrajk se može organizovati i kao štrajk upozorenja. Štrajk upozorenja može trajati najduže jedan sat.

 

 

 

Donošenje odluke o štrajku

Član 3
(1) Odluku o stupanju u štrajk i štrajk upozorenja kod poslodavca donosi nadležni organ ovlašćene organizacije sindikata ili više od polovine zaposlenih kod poslodavca, odnosno njegovom dijelu.
(2) Odluku o stupanju u štrajk u grani i djelatnosti, odnosno odluku o stupanju u generalni štrajk i štrajk upozorenja donosi nadležni organ ovlašćene organizacije sindikata u Republici Crnoj Gori ( u daljem tekstu : Republika).

 

 

 

Elementi odluke o stupanju u štrajk

Član 4
Odlukom o stupanju u štrajk utvrdjuju se: zahtjevi zaposlenih; vrijeme početka štrajka; mjesto održavanja i način na koji se vodi štrajk i štrajkački odbor koji zastupa interese zaposlenih i u njihovo ime vodi štrajk.

 

 

 

Najava štrajka

Član 5
(1) Štrajkački odbor je dužan da štrajk najavi dostavljanjem poslodavcu odluke o stupanju u štrajk, najkasnije pet dana prije dana određenog za početak štrajka, odnosno 24 sata prije početka štrajka upozorenja, ako ovim zakonom nije utvrđen drugi rok.
(2) Odluka o stupanju u štrajk zaposlenih u grani ili djelatnosti ili u generalni štrajk dostavlja se nadležnom organu Privredne komore Crne Gore (u daljem tek-su: Privredna komora), osnivaču i nadležnom državnom organu.
„ (2) Odluka o stupanju u štrajk zaposlenih u grani ili djelatnosti ili u generalni štrajk, dostavlja se nadležnom organu reprezentativnog udruženja poslodavaca Crne Gore, osnivaču i nadležnom državnom organu“.

(3) Ako se štrajk ispoljava okupljanjem zaposlenih, mjesto okupljanja učes-nika u štajku ne može biti van poslovnih – radnih prostorija, odnosno van kruga poslovnog prostora zaposlenih koji stupaju u štrajk.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari