Odlomak

Uvod

U novovjekovnom periodu apsolutno je nemoguće čak i pobrojati sva imena koja su se bavila i koja se bave ekonomskom teorijom, a kamoli tretirati sve njihove radove. Nama to nije ni potrebno.
U ovako ograničenom prilogu, koji se, prevashodno, bavi sasvim konkretnim problemom – akutnom svjetskom ekonomskom krizom, čini nam se neophodnim da se, u najvećoj mjeri, pozabavimo samo sa tri imena, odnosno sa tri ekonomske teorije koje se smatraju za najznačajnije u cjelokupnom novovjekovnom periodu. Od tri autora kojima se želimo baviti: A. Smitom, K. Marksom i J.M. Kejnzom, dva su se neposredno bavila kapitalističkim krizama. Stavovi ovih autora aktuelni su i relevantni i za današnju krizu, jer ona, u osnovi, nije drugačija od velikog broja prethodnih. Tako će se ovaj rad baviti Državnim intervencionizom koji je uspostavio Kejns.
John Maynard Keynes, prvi baron Keynes od Tiltona (5. jun 1883 – 21. april 1946) je bio engleski ekonomista čije su radikalne ideje imale ogroman uticaj na modernu ekonomiju i političku teoriju. Posebno je zapamćen kao zagovarač vladine politike intervencionisanja, po kojoj bi vlada mogla koristiti fiskalne i monetarne mjere da bi ciljano ublažila efekte ekonomske recesije, depresije i ekspolozija.Mnogi ga smatraju osnivačem moderne makroekonomije.
John Maynard Keynes je bio sin Johna Nevila Keynesa, ekonomskog lektora pri Kembridž univerzitetu, uspešnog autora i socijalnog reformatora. Keynes se prvo obrazovanje dobio na Itonu, gde je pokazao talenat za skoro svaku oblast njegovih širokih interesa. Upisao je Kraljevski koledž pri Kembridžu da bi studirao matematiku, ali su ga njegova interesovanja prema politici odvela na polje ekonomije koju je studirao na Kembridžu .

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Političke nauke

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari