Odlomak

Danas većina brodova u međunarodnom pomorskom saobraćaju i dalje kao pogonsko gorivo za svoje motore koristi dizel gorivo, što je uzrok značajnog zagađenja vazduha emisijom izduvnih gasova. Posljednjih decenija, najveća pažnja naučnika koji djeluju u području zaštite vazduha usmjerena je na smanjenje glavnih zagađivača, u koje se ubrajaju ugljen dioksid, sumporni oksidi i azotni oksidi. Iz tih razloga Međunarodna pomorska organizacija (engl. IMO) u područjima kontrola emisije izduvnih gasova (engl. ECA) ograničila je da količina sumpora u brodskom gorivu smije iznositi 0,1%. Uz to do 2020. godine se udio sumpora u brodskom gorivu na globalnom nivou morao smanjiti s 3,5% na današnjih 0,5%. Dakle, brodarima se kao nužnost nameću tri solucije:

1. i dalje nastaviti koristiti postojeća dizel goriva sa većim sadržajem sumpora, ali na brodovima koji koriste takvo gorivo se moraju ugraditi uređaji za odstranjivanje SO2 iz izduvnih gasova motora,
2. korišćenje dizel goriva s malim sadržajem sumpora,
3. ugradnja novih brodskih pogona ili prenamjena postojećih (gdje je to moguće) uz upotrebu dvojnih goriva sa malim sadržajem sumpora.

Dakle, pred brodarima je postavljen izazov za koje će se od ove tri varijante opredijeliti. To zavisi od cijene, dostupnosti alternativnih goriva i dostupnosti tih goriva na svjetskom tržištu. U ovom radu je tečni prirodni gas prikazan kao jedno od alternativnih goriva u budućnosti za pogon brodskih motora. Prikazani su zahtjevi vezani za zaštitu okoline od zagađenja usljed rada brodskih dizel motora. Kako ekološki propisi bivaju sve strožiji i restriktivniji, brodari da bi opstali na tržištu moraju se prilagođavati nametnutim propisima. Isto tako i proizvođači brodskih dizel motora moraju pratiti svjetske i lokalne ekološke propise i tako razvijati nove generacije brodskih dizel motora sa smanjenom emisijom štetnih izduvnih gasova.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari