Odlomak

  SAŽETAK :

Predmet ovog seminarskog rada su zračne luke (aerodromi), i njihov razvoj a koji su osposobljeni i otvoreni za javni zračni promet putnika,pošte i robe.Da bih neki aerodrom imao značaj zračne luke on mora ispunjavati sve tehničke, formalno –pravne i ekonomske zahtjeve koji mu daju značenje pravnog i ekonomskog subjekta koji se bavi prihvatom i otpremom zrakoplova, putnika, pošte i robe.
Prvi su zrakoplovi za uzlijetanje i slijetanje koristili ravne terene i livade bez dodatne infrastrukture i opreme potrebne za sigurno sletanje i uzlijetanje. To je bilo moguće s obzirom na to das u tadašnji zrakoplovi bili lagani, a sustavi podvozja jednostavni.
Težine, korinsa nosivost i brzina zrakoplova u početnom su stupnju razvoja zračnog prometa bili skromnih razmjera pa nisu postavljali neke posebne uvjete glede veličine i kapaciteta aerodrome. U prvim godinama razvoja zračnog prometa intezitet prometa nije bio značajniji pa na aerodromima nisu građeni veći objekti.
Današnji stupanj razvoja zrakoplovstva uvjetuju gradnju velikih aerodrome i prateće infrastructure potrebne za prihvat i opremu zrakoplova te njihov boravak, održavanje, punjenje gorivom i mazivom, kao i uređajima i srestvima za različite operacije opsluživanja te instrumentalnu (elektroničnu i informatičku) zračnu navigaciju.
Unatoč tome što je za razvoj zračnog prometa važan i razvoj zrakoplostva, ništa manje važni faktori nisu ni zračne luke i njihov razvoj. Moglo bih se čak reći da su aerodromi, osobito u poljednje vrijeme, odlučujući faktor razvoja zračnog prometa.
Napredak tehnologije omogućio je brz razvoj novih tehnika gradnje zrakoplova velikih kapaciteta što prestavlja veliki izazov zračnim lukama u pogledu dužine uzljetno-slijetnih staza (pista), te opremljenosti i kapacitet aerodroma, odnosno njihove spremnosti da osiguraju sve tehničke uvjete za sigurno uzlijetanje, slijetanje i kretanje svih ili samo određenih tipova zrakoplova.
Međutim, daljnjim razvojem zrakoplovne tehnike, ti zahtjevi postaju sve veći.

 

 
1.    U V O D  :
Teško je dati univezalnu sliku zračne luke, no možemo reći da su svi današnji aerodromi imaju zajedničke crte, pa ovisno o veličini, neki imaju razvijene službe, dok je kod drugih to tek u začetku.
Aerodrom je određena kopnena ili vodena površina (uključujući sve zgrade, instalacije i opremu) namjenjena da se u potpunosti ili jednim svojim djelom koristi za polijetanje i slijetanje aviona, kao i njihovo kretanje po zemljenoj površini i koja je otvorena za obavljanje aktivnosti komercijalnog vazdušnog saobraćaja.
Civilno zrakoplovstvo je od 14.maja 1908.godine, kada je izvršen prvi let sa jednim putnikom , pa do početka II Svjetskog rata zabilježio nagli razvoj. Teški i brzi avioni koji su se pojavili pred II Svjetski rat zahtjevali su aerodrome sa tvrdim poletno –sletnim stazama. To su bile staze dužine 500 – 800 metara izgrađene u Parizu, Londonu, Rimu, Berlinu, Ženevi, Cirihu, i drugim gradovima Evrope i SAD-a.
Umjesto klasičnih travnatih terena za operacije lijetanja i polijetanja u svim pravcima sa relativno male površine, pa se moralo  preći na izgradnju aerodroma sa vještački čvrstim poletno –sletnim pistama.
Prvi aerodrome na svijetu otvoren je 1928.godine u Croydonu kraj Londona. Bio je to glavni londonski aerodrom dok nije zatvoren nakon Drugog svjetskog rata.Otvoren je još 1920.godine, odakle su male aviokompanije redovito prometovale prema Parizu, Amsterdamu i Roterdamu, prevozeći ljude,poštu i  robu.
Aerodrom se brzo razvijao ; pista je produžena, hangar izgrađeni, a prvi namjenski projektirani terminal je otvoren 1928,godine.
Imajući u vidu da su aerodromi veoma složeni i skupi kompeksi objekata i činjenicu da civilno zrakolovstvo sve više poprima karakter međunarodnog saobraćaja, ukazala se potreba saradnje na međunarodnom planu.
Zbog toga je 1944.godine osnovana Međunarodna organizacija za civilno zrakoplovstvo “ICAO”. Njen zadatak je da daje standarde, upustva i preporuke po svim pitanjima vezanim za civilno zrakoplovstvo, pa i za aerodrome, čime se obezbjeđuju međunarodna usaglašenost, saradnje i kordinacije u zračnom saobraćaju.
Aerodromi su pragovi zrakoplovnog transporta na kojima se ostvaruje kontakt putnika i robe sa srestvima zrakoplovnog transporta, odnosno njihov ulaz i izlaz iz sistema. Aerodromi prestavljaju tačke (terminale) početno završnih operacija putovanja, odnosno kretanje putnika, robe i zrakoplova.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari