Izazovi u poslovanju javnog preduzeća sa specifičnom djelatnošću na konkretnom primjeru D.O.O ,,POGREBNE USLUGE” – Podgorica
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Diplomski/master radovi, Skripte, Tehnologija
Objavio Milan199 20. septembar 2013. Prijavi dokument
UVOD
Cilj ovog diplomskog rada je razvoj i razrada metodologije i modela za generisanje „G-code“ za upravljačke sisteme, klasa rotacionih dijelova. Rad obuhvata sistematski uvod u NC i CNC programiranje i na taj način uvod u problematiku i potrebu generisanja“G-code“ za upravljačke sisteme. Postepenim prilazom i analizom CAM softvera će biti objašnjeno kako i na koji način treba postaviti pristup u razvoju i razradi metoda i modela da bi se uspjela dobiti univerzalnost koja je uslov generativnog pristupa. Generisani „G-code“ treba da obezbjedi izradu dijela sa „n“ osnovnih i dopunskih formi, gdje osnovne forme sadrže cilindrične, konične i radijalne oblike koji svojim prečnicima i dužinama definišu dio za koji je potrebno izraditi „G-code“. Pored razvoja i razrade metoda i modela za generisanje „G-code“ u radu se opisuje i način programiranja u dva CAM softvera putem ručnog i automatskog programiranja i uloga čovjeka kao tehnologa u procesima programiranja.
Prve ideje za razvoj CAPP sistema javile su se ’60-tih god. Kada se je pokušala iskoristiti brzina i tačnost računara kao pomoć prilikom projektovanja tehnoloških postupaka. Krajem ’60-tih i početkom ’70-tih godina javlja se ideja da se geometrijski podaci dobiveni u nekom od CAD sistema iskoriste za definisanje tehnološkog postupka. U ranom periodu razvoja, ograničenja računara nisu dozvoljavala razvoj i primjenu ozbiljnijih softvera u ovoj oblasti. Razvojem računarske tehnike počinje ozbiljniji razvoj CAPP sistema. Prve razvijene verzije bazirane su na principima grupne i tipske tehnologije i predstavljale su varijantne sisteme. Nekoliko godina kasnije pojavili su se i generativni sistemi koji su generisali detaljnije tehnološke postupke na osnovu ulaznih informacija. Naglim razvojem računarske tehnike došlo je do šire primjene računara u svim oblastima, pa tako i u oblastima industrije. Rezultat toga je pojava CAD i CAM sistema. U tom periodu počinju istraživanja i razvoj CAPP sistema koji pokušavaju da povežu CAD i CAM sisteme i izvrše njihovu integraciju u okviru proizvodnih sistema. Do sada nije razvijen univerzalni pristup projektovanja CAPP sistema. Uglavnom se izrađuju sistemi koji su vezani za određenu vrstu proizvoda i konkretno definisani proizvodni sistem.
„G-code“ je ime za programski jezik koji pogoni NC i CNC mašine. Razvijen je u ranim šezedesetim, a odobren u Februaru1980. pod standardom RS274D. U tom razdoblju dolazi do prilagodbe obradnih sistema u raznim varijantama od strane proizvođača, ali neovisno, što je uslovljavalo poznavanje dijalekta i posebnih osobina za svaku mašinu. Mnogi proizvođači su pokušali prevazići poteškoće u neusaglašenosti i neuniverzalnosti mašina slijedeći vodeće proizvođače, ali i oni nisu u cjelosti pratili standard RS274D tako da je čitav proces veoma usporeno tekao.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.