Odlomak

Pravni položaj Agencije za elektronske medije Crne Gore

UVOD

U ovom radu prikazan je pravni položaj Agencije za elektronske medije u Crnoj Gori. U kraćim crtama pomenut je pravni okvir koji uređuje osnivanje i rad navedenog samostalnog regulatornog tijela u Crnoj Gori, kao i pravni položaj takvih tijela u okviru sistema državnih organa Crne Gore. Pomenut  je nastanak samostalnih i regulatornih tijela kao novog organizacionog oblika u sistemu državnih organa. Osim toga, ukazano je na pravne praznine i nedorečenosti pojedinih propisa koji uređuju pravni položaj i rad samostalnih i regulatornih tijela u našoj zemlji. Prikazano je definisanje pravnog okvira kojim je regulisan rad elektronskih medija. Posebna pažnja posvećena je pozitivno pravnom aspektu Agencije za elektronske medije Crne Gore, u okviru čega je rad usmjeren na položaj, nadležnosti, imenovanje i finansiranje Agencije.
Cilj moga rada je da, kroz pravni položaj Agencije za elektronske medije, na potpuniji i jednostavniji način ukažem na značaj radio-difuzije i samostalnih regulatornih tijela u našoj državi. Radio – difuzni sistemi su od posebne važnosti za svaku zemlju. Drugim riječima, radio – difuzni sistemi i funkcionisanje je od posebnog društvenog interesa, što je ujedno i jedan od razloga odabira moje teme. Radio-difuzija, koja obično podrazumijeva emitovanje radijskog i televizijskog programa, u svim razvijenim državama smatra se strateški važnom oblašću. Jedan od osnovnih interesa koji država ima u oblasti radio-difuzije je opšti interes koji se ostvaruje javnim informisanjem građana i širenjem kulturne politike preko elektronskih medija pa se manje ili više (u zavisnosti od stepena demokratičnosti društva), kontrolisano formira javno mnjenje. Osim toga, medijska samoregulacija predstavlja demokratski mehanizam kojim se uspostavlja ravnoteža između slobode medija i obezbjeđivanja profesionalnog i tačnog izvještavanja, u skladu sa etičkim standardima. Crna Gora dobijanjem statusa kandidata za ulazak u Evropsku uniju mora ispuniti sedam uslova za članstavo, među kojima je i jedan od osnovnih uslova sloboda medija. Sloboda medija, demokratija i vladavina prava, između ostalog, predstavljaju ključne korake za evropske integracije.
Naša želja da postanemo članica EU dovela nas je u pozijciju da i sami prihvatimo neku vrstu  zakonodavne harmonizacije po preporukama Sasvjeta Evrope. Zakon o elektronskim medijima se na tim načelima i zasniva. Zakonska regulativa vezana za medije naše zemlje usklađena je sa nizom dokumenata Savjeta Evrope.

Ključne riječi: regulatorna tijela, agencije, javna ovlašćenja
Skraćenice:
AEM  – Agencija za elektronske medije
ZEM  – Zakon o elektronskim medijima
AVMS – Audiovizuelne medijske usluge
OUN – Organizacija Ujedinjenih Nacija
SE – Savjet Evrope
EU – Evropska Unija
OEBS – Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari