Odlomak

POJAM, PREDMET I IZVORI PRIVREDNOG PRAVA
Skup pravnih normi koje uredjuju pravni polozaj I status privrednih subjekata, njihov odnos prema drzavi, njihove medjusobne pravne poslove koje zakljucuju u vezi sa prometom roba, usluga, novca I hartija od vrednosti, predstavlja posebnu granu prava koju nazivamo poslovno ili privredno pravo.
U praksi srecemo termine privredno pravo, poslovno pravo, trgovinsko pravo I trgovacko pravo, koji u stvari oznacavaju istu granu prava u teorijskom smislu. Medjutim teoreticari stalno isticu razliku I kazu da privredno pravo obradjuje privredna drustva I sve njihove aktivnosti u izvrsavanju njihovih delatnosti, trgovinsko da obradjuje oblast uskog shvatanja koja se odnosi na trgovinu, trgovacko upucuje na oblast koja se odnosi na trgovce I njihove poslove, a poslovno se najcesce koristi I poistovecuje sa privrednim.

 

 

 

PREDMET PRIVREDNOG PRAVA
Na osnovu analize privrednog prava moze se zakljuciti da je njegov predmet, kao grane pozitivnog prava, uredjenje statusa I pravnog polozaja privrednih subjekata, pravnih odnosa ovih subjekata sa drzavom I njihovih medjusobnih poslovnih odnosa.Najsire posmatrano predmet privrednog prava je proucavanje pravnih normi kojima se uredjuje pravni polozaj privrednih subjekata kao I medjusobni poslovni odnosi koji se realizuju izmedju istih.

 

 

 
IZVORI PRIVREDNOG PRAVA
Postoji vise izvora privrednog prava I njihova podela je izvrsena na osnovu razlicitih kriterijuma: imperativne ili dispozitivne, pisane ili nepisane, direktne ili indirektne. U formalno pravnom smislu izvori privrednog prava su zakon, sudska I arbitrazna praksai autonomni izvori privrednog prava I pravna pravila gradjanskog prava. (pitanje za kol.)ZAKON- najvisi, najvazniji I osnovni izvor privrednog prava I to u uzem I sirem smislu. Yakon u uzem smislu obuhvata sve one pravne akte koji se upravo nazivaju zakonima, a to je npr. za privredna rustva, Zakon o privrednim drustvima. Znaci konkretne zakonske regulative.Zakon u sirem smislu podrazumeva podzakonske akte gde spadaju uredbe, pravilnici, odluke, resenja, naredbe, zakljucci itd. Podzakonski akti imaju manju pravnu snagu u odnosu na zakone, ali to ne znaci da njihovo postovanje gubi na znacaju. Njihov broj se ne  smanjuje, naprotiv, uvek je veci broj podzakonskih akata od zakona I to predstavlja efikasno sredstvo za mesanje drzave u kreiranje I  uredjivanje privrednog ambijenta. Sudska I arbitrazna praksa / kod nas nije priznata kao formalni izvor, vec se tretira kao neformalni, fakticki, izvor prava Pravna nauka takodje na predstavlja formalin izvor prava, vec se u najvecem broju slucajeva interpretira kao poseban izvor. Autonomni izvori privrednog prava / u ovu grupu spadaju poslovni obicaji, uzansi, opsti uslovi poslovanja, formularni ugovori,  trgovacki termini I trgovacke klauzule. Poslovni obicaji, trgovacki su ustaljena I prihvacena pravila ponasanja koja nastaju u pravnom prometu izmedju subjekata privrednog  prava. Ova pravila svoju primenu zasnivaju na ubedjenju privrednih subjekata u celishodnost nj. Primene u praksi.Ti trgovacki obicaji  moraju biti u skladu sa domacim javnim poretkom I moralom drustva. Uzanse su kodifikovani poslovni obicaji ciju je kodifikaciju izvrsilo ovlasceno telo. Razlikuju se od trgovackih obicaja jer su sistematizovane I zato sto su postala pisana pravila ponasanja. Opsti uslovi poslovanja / predstavljaju zbirke pravila I uslova poslovanja koje samostalno uredjuju pojedini privredni subjekti ili grupe privrednih subjekata. Npr imamo opste uslove oslovanja speditera itd. Formalni ugovori- formilarni / kod njih je u pitanju kada je konkretan ugovor sacinjen na unapred priprenjenom formularu koji sadrzi sve potrebne elemente I uslove. Na ovaj nacin dolazi do efikasnijeg ugovaranja jer se izbegava najduza faza- pregovaranja.

 

 

 

SUBJEKTI PRIVREDNOG PRAVA
To su sva pravna ili fizicka lica koja obavljaju delatnost proizvodnje I prometa I vrsenja usluga na trzistu radi sticanja dobiti, ako je registrovano u nadleznom sudskom registru.
Clan 2 ovog Zakona o privrednom drustvu.Privredne subjekte karakterisu 3 bitna svojstva: 1. da obavljaju poslove proizvodnje, prometa ili vrsenja usluga na jedinstvenom
privrednom podrucju, 2. Da organizovanje I funkcionisanje privrednih subjekata imi krajnji cilj, sticanje dobiti. 3. Da privredni subjekti moraju biti registrovani u posebnom sudskom registru. Privredni subjekti mogu se klasifikovati na razne nacine u zavisnosti od kriterijuma. Nacelno posmatrano da je dominantan I najcesce  korisceni kriterijum sastava privrednih subjekata, te imamo osnovnu podelu na privredna drustva, specijalizovana akcionarska drustva,  specijalizovana privredna drustva I tranzicione privredne subjekte.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 24 stranica
  • Školska godina:
  • Skripte, Pravo
  • ,  Novi Sad,  UNIVERZITET PRIVREDNA AKADEMIJA - Pravni fakultet za privredu i pravosuđe, Beograd  

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari