Odlomak

 

Sažetak
Posledice povreda kičme najčešće su vrlo teške i kao takve imaju mnogostruk značaj, kako za medicinsko osoblje koje je odgovorno za lečenje i negu ovakvih bolesnika, preko samog pacijenta i njegove porodice koji treba da se prilagode novonastaloj situaciji, do raznih činilaca društva, koje snosi finansijski teret zbog radne nesposobnosti i teške invalidnosti povređenog. U ovom radu će biti razmotren značaj rehabilitacije pacijenata sa kvadriplegijom , kao i načini na koji fizioterapeut i lečenje mogu da doprinesu u procesu izlečenja ili umanjenja tegoba pacijenata sa ovom vrstom povreda.

Cilj ovog rada je da pruži uvid u doprinos koji primena savremenog pristupa i novih metoda u ranoj rehabilitaciji pacijenata sa kvadriplegijom ima na poboljšanje zdravstvenog stanja pacijenata. U tom smislu će biti analizirane sve mogućnosti fizikalne medicine i rehabilitacije u daljem oporavku i prilagođavanju pacijenata novonastaloj situaciji.

U radu je korišćen deskriptivni metod u razmatranju publikovanih kliničkih studija o specifičnostima rehabilitacije pacijenata sa paraplegijom. Literatura iz oblasti zdravstvene nege i rehabilitacije iskorišćena je za sagledavanje uloge fizioterapeuta, a prema procesu nege, što omogućuje sagledavanje mogućih komplikacija i preduzimanje postupaka u cilju njihovog prevazilaženja, sa osvrtom na zdravstveno vaspitni rad sa pacijentima u stabilnoj fazi i promovisanje zdravog načina života. Praćeni uzorak su bolesnici sa kvadriplegijom kroz prikaz dva pacijenta, praćenjem njihovog boravka u Kliniku za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Beogradu. Uzimanjem anemneze izvršeno je praćenje lečenja i nege kroz dokumetaciju koja je vođena u intezivnoj nezi i odeljenjima spinalnog centra.

Fizioterapeut pružanjem adekvatne nege i lečenja tokom rehabilitacije pacijenata sa paraplegijom može značajno da doprinese umanjenju tegoba ili izlečenju pacijenata sa ovom vrstom povreda.
Ključne reči: povrede kičme,kvadriplegija, sestrinska nega, fizikalna medicina, rehabilitacija

1. Uvod

Verovatno ni jedna povreda nije tako razorna i ne menja drastično život iz temelja, kao kvadriplegija: snažna, zdrava osoba, često u naponu života i radne aktivnosti u trenutku postaje paralizovana, nesposobna za samostalan život, zavisna od drugih – njihovog vremena, dobre volje, htenja i mogućnosti. Psihološki emocionalni stresovi su kod ovakvih ljudskih katastrofa doživotni. Povreda vratne kičme spada u grupu retkih povreda sa visokim rizikom za smrtni ishod. Uključuje sve starosti i uzraste sa vrhuncem između 15 i 35 godina i nakon 65 godina starosti.

Kvadriplegija je naziv za stanje koje nastaje kao posledica oštećenja kičmene moždine. Kada oštećenje kičmene moždine nastane u vratnom delu kičmenog stuba nastaje kvadriplegija (oduzetost i gornjih i donjih ekstremiteta)

U procesu rehabilitacije bolesnik, njegova porodica i rehabilitacioni tim zajedno postavljaju realističan cilj, planiraju i sprovode mere i postupke za njegovo ostvarenje sa krajnjim ishodom u poboljšanju kvaliteta života. Medicinske sestre i tehničai, koji su personifikacija zdravstvene nege, čine jedan bitan i nezamenljiv stub tima za rehabilitaciju. Nega predstavlja, po redosledu, prvu meru koja se preduzima u okviru medicinske rehabilitacije.
2. Cilj rada

Cilj ovog rada je da pruži uvid u doprinos koji primena savremenog pristupa i novih metoda u ranoj rehabilitaciji pacijenata sa paraplegijom ima na poboljšanje zdravstvenog stanja pacijenata. U tom smislu će biti analizirane sve mogućnosti fizikalne medicine i rehabilitacije u daljem oporavku i prilagođavanju pacijenata novonastaloj situaciji.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari