Odlomak

Reč virologija označava nauku koja proučava viruse. Nauka koja proučava viruse koji zaražavaju biljke naziva se biljna virusologija, a obolenja prouzrokovana ovim parazitnim agensima-virusima- viroze biljaka.

O virusima kao prouzrokovačima biljnih oboljenja do pre stotinak godina nije se ništa znalo. Simptomi i štete prouzrokovane virusima pripisivane su drugim mikroorganizmima ili nekim neparazitnim činiocima. Sigurno je da su virozna oboljenja postojala mnogo pre nego što je otkrivena njihova priroda.

Pored toga epidemije velikih boginja i druge bolesti za koje se danas zna da ih prouzrokuju virusi, pominju se u 10 veku pre Hrista u Kini. Nadalje na crtežima starih Egipćana vidi se da su ljudi u to doba bolovali od dečje paralize.

  • Naziv virusologija dolazi od latinske reči »virus«. Ta reč je u rimsko doba označavala svaku otrovnu materiju, odnosno otrov. Posle se značenje reči »virus« menjalo. U 18. veku ova reč ima višestruko značenje, osim što znači otrov, ona označuje i i neugodan miris znoja, gnoj iz čira, te sve što je povezano sa hranom, a može naškoditi.
  • U 19. veku virus označuje otrovne materije s kojima je povezana zaraza (infekcija) ili jednostavno sve okom nevidljive uzročnike bolesti (mikropatogene organizme).

 

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari