Odlomak

UVOD
“Darovita djeca su najveće nacionalno blago jedne zemlje”
Nesporno je da sve vrste stvaralaca odlikuje posjedovanje većeg ili manjeg dara ili talenta za određenu oblast, a možda i nekoliko drugih. Stvaralaštvu, po pravilu, prethode godine učenja i sticanja znanja. Najveći dio tih znanja stiče se u školi.
Različiti su stavovi o nadarenoj i kreativnoj djeci. Nadareno dijete je dijete koje ima iznadprosječne sposobnosti i specifične osobine ličnosti. Važnu ulogu u rastu, razvoju, kao i vaspitanju nadarene djece imaju roditelji, odnosno porodica nadarenog djeteta. Nadareno dijete ima specifične karakteristike i osobine i zbog toga vaspitno djelovanje roditelja može biti izuzetno teško i zahtjevno.
U predškolskom periodu djeca nemaju toliko dodira sa “grubim, surovim svijetom” kako ga predstavijaju mnogi roditelji. Zato kada dijete crta nebo, zeke ili drveće bilo kojom bojom, to uglavnom biva protumačeno kao karakteristika uzrasta, a ne kao maštovitost, pa se ni ne obraća posebna pažnja. Naime, u tom periodu i vaspitačice u vrtićima, ali i roditelji nude djeci sadržaje koji podstiču maštanje (bajke, pričanje priča, igranje zanimljivih igara…).
U predškolskom periodu se za samo vrlo mali broj djece može govoriti o darovitosti u punom smislu te riječi. Primjerenije je govoriti o potencijalnoj darovitosti. Takva djeca su u mnogim aktivnostima bolja od svojih vršnjaka, neke sposobnosti se kod njih pojavljuju ranije nego kod ostale djece pa su radoznalija, preduzetnija, bolje povezuju stvari i pojmove, pokretljivija su i slično.
Neki od pokazatelja darovitosti u predškolskoj dobi su: ako dijete ranije prohoda i progovori ili pokazuje rano zanimanje za slova, pokazuje razumijevanje za pojam broja i vremena, brzo uči pjesmice i recitacije, znatiželjno je, može strpljivo saslušati dugu priču, ima izražen smisao za humor, razumije uzrok i posljedicu, odgovara na pitanja i izvršava složene zadatke prije druge djece istog uzrasta.
Za darovitost su potrebne biološke predispozicije, no kako bi se naslijeđeni potencijali razvili u manifestnu darovitost, tj. visoko postignuće u nekom području, vrlo je bitan i uticaj okoline. Tu porodica ima veoma važnu ulogu.

Prepoznati nadarenost kod djeteta i usmjeriti ga da pravilno razvija i maksimalno iskoristi svoje sposobnosti izazov je na koji nailaze brojni roditelji. U vaspitno – obrazovnom sistemu, krojenom prema prosječnima, nadarena djeca nerijetko se dosađuju, pa je što ranija identifikacija i upućivanje nadarenog djeteta na odgovarajuće programe prvi korak prema ostvarenju njegovog potpunog psihološkog i socijalnog razvoja.

 

 

 

 

10 NAJČEŠĆIH ZABLUDA O DAROVITOSTI

  • Sva su djeca darovita.
  • Darovita djeca uspjeće u životu bez obzira pružamo li im podršku ili ne.
  • Darovita djeca vole školu i dobijaju dobre ocjene.
  • Izdvojimo li darovitu djecu u posebnu skupinu, postaće snobovi.
  • Darovita djeca dolaze uglavnom iz obrazovanijih i situiranijih porodica.
  • Darovita djeca nisu svjesna da su ‘drugačija’ dok im to neko ne kaže.
  • Darovitu djecu treba zaposliti, inače će postati lijena.
  • Učitelji vole imati darovitu djecu u razredu.
  • Darovita su djeca dobra u svemu što rade.
  • Posebni programi za darovite su ‘elitni’.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Psihologija

Više u Skripte

Komentari