Osnovi saobaćaja i transporta
Objavio pigeon 30. jun 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Saobraćaj
Objavio jovanagluma 19. septembar 2013. Prijavi dokument
UVOD
“Logistika je termin kojim se označava integracija dve ili više aktivnosti sa ciljem planiranja implementacije i upravljanja efikasnim tokom tokom sirovina, procesnih zaliha, i finalnih proizvoda od izvorišta do mesta potrošnje. Te aktivnosti mogu uključiti, ali na to nisu ograničene, uslugu korisnika, prognozu tražnje, komunikaciju pri distribuciji, upravljanje zalihama, rukovanje materijalom, obradu narudžbe, obezbeđenje delova i servisnu podršku, izbor lokacije skladišta i postrojenja, snabdevanje, pakovanje, rukovanje povratnim materijalima, odlaganje otpada, saobraćaj, transport, skladištenje”.
Logistika je organizacija, planiranje, kontrola i realizacija robnih tokova od mesta nastanka do mesta prodaje, preko proizvodnje i distribucije do krajnjeg korisnika sa ciljem zadovoljenja zahteva tržišta, uz minimalne troškove i investicije. Logistika obuhvata sve sisteme i procese koji omogućavaju kretanje materijalnih i nematerijalnih tokova [1].
Redosled i broj aktivnosti u lancu su pod jakim dejstvom promenljivosti atributa koji ih opisuju. Logistički lanac, koji je predmet ovog seminarskog rada je skup entiteta sa atributima koji nisu samo prostor i vreme, već niz promenljivih i konstantnih obeležja kao što su kvalitet, troškovi, servis stepen, interval strpljivosti, količina, nivo tehnologije, itd. Optimizaciju upotrebe raspoloživih resursa unutar logističkog lanca moguće je ostvariti odgovarajućim planiranjem, upravljanjem i donošenjem efikasnih odluka.
Predmet optimizacije logističkih lanaca mogu biti:
• Transportno-manipulativna jedinica
• Vid transporta – broj učesnika
• Tehnologija transporta, pretovara, skladištenja
• Broj, struktura, lokacija nosioca realizacije
• Transportni putevi
• Organizacija, strategija.
VARIJANTNA REŠENJA PAKOVANJA I UKRUPNJAVANJA ROBE
Karakteristike robe koja se uvozi
Automobil se može definisati kao roba koju je potrebno popravljati odnosno održavati, kako bi bila upotrebljiva. Auto delovi su zbog ovoga veoma važni (slika 1), jer bi bez njih automobil vremenom postao gomila bespotrebnog gvožđa.
Pod auto delovima podrazumevaju se oni delovi koji se menjaju pri redovnom servisu vozila, ali i oni delovi koji se zamenju prilikom popravke. To su sledeće grupe delova:
Amortizeri: Pripadaju sistemu oslanjanja vozila. Osnovni zadatak im je absorbovanje neravnina sa puta. Karakteristike amortizera:
Jedna od glavnih zadataka amortizera jeste da konstantno drže točkove na putu i da prenose silu upravljanja i kočenja vozila na putu za vreme vožnje. Gubljenjem kontakta sa drumom postoji realna opasnost od gubljenja kontrole nad vozilom. Zbog toga su amortizeri, kada govorimo o sigurnosti, jedan od najvažnijih delova vozila.
Dugotrajno korišćenje, prenaprezanje amortizera, korozija, voda i so na putu, mogu uticati na pravilno funkcionisanje amortizera. U zavisnosti od uslova na putu, amortizeri nakon pređenih 60.000 – 80.000 km nemaju više početni 100%-ni učinak. To znači da u proseku 14.5% vozila (svako sedmo vozilo) koja su već prešla 100.000 km ili imaju prosečnu starost preko 5 godina, imaju neispravne amortizere.
Pri brzini od 80km/h istrošeni amortizeri produžuju zaustavni put za 2-3 metra u poređenju sa solidnim neistrošenim amortizerima. Vozilo u krivinama takođe postaje nestabilno ako amortizeri pokazju znake starenja. Za razliku od novih amortizera, testovi sa amortizerima koji si pružali samo polovinu učinka od uobičajene potisne sile, pokazali su da zadnje gume na neravnim putevima i u oštrim krivinama ne prijanjaju na put zbog transverzalnih (poprečnih) sila ubrzanja.
Amortizeri slabog kvaliteta umanjuju kvalitet modernih elektronskih komponenti kao što su ABS, ASR ili ESP (sastavi elektronske stabilnosti). Za vreme kočenja na neravnom putu, pri brzini od 80km/h, kod vozila koja imaju ABS i neispravne amortizere zaustavni put se produžava za oko 5 metara u odnosu na vozila koja nemaju ABS, a takođe imaju neispravne amortizere.
Objavio pigeon 30. jun 2024.
Objavio pepi 03. jun 2024.
Objavio bojann998 16. april 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.