Odlomak

GRAĐANSKO PROCESNO PRAVO

Pojam građanskog parničnog postupaka

Građanski parnični postupak je opšta , redovna i osnovna metoda zaštite subjektivnih građanskih prava , koju pružaju pravosudna tela , te se stoga parnični postupak označava kao redovni put pravne zaštite u području građanskopravnih odnosa . U tom smislu se ZPP – om određuju pravila postupka na osnovu kojih redovni sud raspravlja i odlučuje u sporovima iz ličnih i porodičnih odnosa , radnih odnosa , iz imovinskih i drugih građanskopravnih odnosa fizičkih i pravnih lica , osim ako su neki od tih sporova posebnim zakonom stavljeni u nadležnost drugog suda ili državnog tela .
Građansko procesno pravo obuhvata 2 vrste procesnih normi: organizacione i funkcionalne. Organizacionim se ustanovljavaju sudovi-organizacija, sastav i nadležnost.
U funkcionalne spadaju pravila kojima se uređuje postupak. Prema tome GPP je samostalna pravna grana u koje spadaju pravila kojima se regulišu procesno- pravna djelatnost sudova i ostalih učesnika u ostvarivanju sudske finkcije.

Građansko procesno pravo i građansko parnično procesno pravo

Građansko procesno pravo je sistem pravnih pravila kojima se reguliše sudsko ostvarivanje zaštite prava koja proističu iz određenih građanskopravnih odnosa .
Građansko parnično procesno pravo je sistem pravnih pravila kojima se reguliše ostvarenje zaštite subjektivnih prava u parničnom postupku , te uređuje strukturu građanskog parničnog postupka , položaj subjekata i njihove odnose

Samopomoć
Samopomoc predstavlja pravo svakog lica da otkloni povredu prava kada neposredno preti opasnost ako je takva zastita nuzna I ako nacin otklanjanja povrede prava odgovara prilikama u kojima nastaje opasnost .Vrste samopomoci su nuzna odbrana,stanje nuzde I otklanjanje stete od drugog.
Samopomoć je u pravilu zabranjena .
Ko u nužnoj odbrani prouzrokuje štetu napadaču nije dužan naknaditi je (ZOO).
Zakon o osnovima imovinsko pravnih odnosa: držalac ima pravo na samopomoć protiv onog lica koje ga neovlašćeno uznemirava u državini ili mu je oduzeo državinu ako su ispunjena kumulativno 3 uslova – opsanost neposredna, samopomoć nužna i naćin samopomoći odgovara prilikama u kojima postoji opasnost.
Osim ostavrivanja zaštite sub.prava pred sudom postoje i tzv altrenativni načini rešavanja sporova pred nedržavnim organom:arbitraža i medijacija.
Od materijalnog prava zavisi i primena procesnih pravila: građanski postupak, krivični postupak, upravni postupak, upravni spor itd.
Struktura gradjanskog procesnog prava
U okviru gradjanskog procesnog prava,razlikujemo sledece postupke:
1.PARNICNI POSTUPAK 2.VANPARNICNI POSTUPAK 3.POSTUPAK IZVRSENJA I OBEZBEDJENJA
1.Parnicni postupak
je osnovni metod zastite povredjenih ili ugrozenih subjektivnih gradjanskih prava. S toga se parnicni postupak oznacava kao redovni put pravne zastite u oblasti gradjanskopravnih odnosa. ZPP se uredjuju pravila postupka za pruzanje pravne zastite prilikom resavanja gradjanskopravnih sporova nastalih povodom: 1.povrede prava licnosti, 2.sporova iz porodicnih odnosa, 3.sporova iz radnih odnosa, 4.sporova iz privrednih odnosa, 5.sporova iz imovinsko-pravnih odnosa, 6.drugih gradjanskopravnh odnosa.
2.Vanparnicni postupak
je svaki postupak u gradjanskim stvarima koji nije parnicni. Postoje primeri da u vanparnicnom postupku imamo spor,a da u parnici nema spora (npr.moguce je da duznik ne osporava da je duzan,ali ne placa svoj dug,jer nema novcanih sredstava). Dakle,nema spora,ali parnica ipak mora da se vodi,da bi se donela sudska odluka,na osnovu koje ce se prinudno naplatiti potrazivanje. Zato spor i parnica nisu istovetni pojmovi. Spor se tice materijalno pravnog odnosa,a parnica je sudski postupak-pravila procesnog prava po kojima se vodi postupak za razresenje spornog materijalnopravnog odnosa. I u vanparnicnim postupcima imamo spor,npr kod postupka za uredjenje medja.
Vanparnicni postupci u imovinskim stvarima su:
1.ostavinski postupak, 2.odredjivanje naknade za eksproprisanu nepokretnost, 3.uredjenje,upravljanje i koriscenje zajednicke stvari, 4.deoba zajednicke stvari, 5.uredjenje medja, 6.postupci koji se ticu isprava, 7.sudski depozit.
Postoje i vanparnicni postupci u statusnim stvarima,a to su:
1.davanje dozvole za stupanje u brak, 2.produzenje roditeljskog prava, 3.proglasenje nestalih lica za umrla i dokazivanje smrti, 4.lisenje i vracanje poslovne sposobnosti, 5.zadrzavanje u neuropsihijatrijskoj ustanovi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari