Odlomak

UVOD
Da bi smo se bavili fenomenom „efekta oporezivanja“, potrebno je prije svega odrediti pojam poreza i njegove opće karakteristike. Pojam poreza ima dugotrajnu revoluciju. Brojni teoretičari iznijeli su svoja tumačenja pojma poreza, među kojima postoje i izvjesne razlike. U antičkoj Grčkoj, uvođenje poreza opravdavali su pravom pojedinca da uvodi porez nad slabijim. Š. Monteskje (Charles de Montesquieu) definisao je poreze kao “dio imovine koji građanin daje državi, da bi drugi dio mogao posjedovati“.Pravo trgovine-prometa, na određenom prostoru reguliše se naknadom koju nazivamo porezom. Kao opće karakteristike poreza navode se sljedeće:
-prinuda (poreski obaveznici su dužni da plate porez, a ako ne naplate porezi će biti naplaćeni prinudnim putem);
-bez protunaknadnim davanjem, isključivo u novcu, nije utvrđena svrha za koju će se upotrebiti.
Opstanak i funkcioniranje svake suvremene države ne bi se mogao zamisliti bez prihoda koji se, najvećim dijelom prikupljaju u vidu ubiranja poreza. Porezima koji imaju fiskalni cilj, prikupljaju se financijska sredstva potrebna za financiranje izdataka kojima država podmiruje javne potrebe. Osim fiskalnih postoje i nefiskalni ciljevi oporezivanja, kada se porezi koriste i za ostvarivanje nekih drugih potreba u skladu sa smjernicama ekonomske politike, kao što je stimuliranje određenih kretanja u gospodarstvu, utjecaj na vanjskotrgovinsku razmjenu, zaštita domaće proizvodnje, povećanje izvoza i sl.
Neovisno o tome imaju li fiskalni ili nefiskalni cilj, poreze između ostalog karakterizira derivativnost (derivare lat. odvratiti, odvesti, izvoditi iz nečega), prisilnost, nepovratnost iodsutnost neposredne protunaknade, što nužno ima za posljedicu negativan odnos poreznih obveznika prema ispunjavanju njihove obveze plaćanja poreza (Jelčić et al.,2002). Kako plaćanje  poreza ima direktan utjecaj na smanjenje kupovne odnosno ekonomske snage poreznog obveznika (pravnih i fizikih osoba koje obavljaju gospodarsku aktivnost u smanjenoj mogućnosti proizvodnje i investiranja te građana u smanjenoj mogućnosti potrošnje i štednje), a što može imati za posljedicu i promjenu statusa poreznog obveznika na društvenoj ljestvici, to se pri ubiranju poreza javlja otpor i nastojanje poreznih obveznika da se porez smanji ili potpuno ukloni odnosno izbjegne. Zbog nepovoljnog djelovanja oporezivanja izbjegavanje plaćanja poreza od poreznih obveznika ili porezna evazija, prisutna je u gotovo svim poreznim sustavima, iako se ubiranjem poreza osigurava posredna korist i to: stabilnost države, funkcioniranje njenog pravnog poretka, zaštita imovine kao i fizički integritet poreznog obveznika. Analizirajući stabilnost poreznog sustava i mogućnost izbjegavanja urednog plaćanjaporeza, ekonomisti Fishlow i Friedman (1994) su došli do zaključka da se podmirivanje porezne obveze (engl. tax compliance) smanjuje ako dolazi do smanjenja tekućeg dohotka zbog inflatornih kretanja u zemlji ili recesije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari