Odlomak

   DEFINICIJA PRIRODNIH LJEKOVITIH SREDSTAVA

Ljekovito bilje je najstariji lijek svih naroda na svim kontinentima i kroz sva vremena. Naši životni prostori su bogati fluorom. To je razumljivo kad znamo da je zemljište funkcija klime, a biljni pokrivač funkcija podneblja i podloge. Baš zbog tih navedenih uslova, a prije svega sunčanih dana, u vrijeme vegetacije naša zemlja obiluje kvalitetnim ljekovitim biljem sa maksimalnim sadržajem alkaloida, heterozida, eterskih ulja, polifenolskih i poliuranskih jedinjenja, vitamina i provitamina i mnogih drugih ljekovitih materija. Više od 100 biljnih vrsta propisuju farmakopeje kao oficijalne droge za proizvodnju galenskih preparata.
Fitoterapija je primjena ljekovitog bilja u liječenju nekih bolesti. Tako možemo objasniti i neorganizovane akcije za očuvanje prirode i zaštitu čovjekove sredine. Kod nekih zemalja, zakonom je zabranjena primjena sintetskih boja, jer dozvoljavaju jedino prirodne boje, uglavnom biljne, jer su prirodni pigmenti neškodljivi a većina sintetskih boja su kancerogene.
Postoji mnoštvo vrsta iz biljnog svijeta koje karakterišu ljekovito i otrovno dejstvo za čovjeka. Primjena biljaka u liječenju zasniva se na iskustvima starih naroda, a kasnije na poznavanju hemijskih sastava, a na kraju i farmakodinamskog dejstva.
Korištenje biljnih dijelova je raznovrsno kad se koristi kao lijek. Može se koristiti cijela biljka, jedan njen dio, više dijelova, ili pak ispitane hemijske supstance dobijene iz biljke. Ljekovitost droga zavisi od vrste i količine ljekovitih sastojaka, određenog fiziološkog svojstva koje droga sadrži.
Fiziološki aktivne materije koje se mogu naći u biljkama su alkaloidi, glikozidi, saponini,tanini, eterska ulja, sluzi, smole, gume, balzami, fermenti, mnoge biljne kiseline, šećeri i dr. I otrovne biljke su ljekovite ako se upotrebljavaju u terapijskim dozama.
Otrovnim materijama se smatrau one koje i u malim količinama mogu djelovati štetno na čovjeka. Otrovnost biljaka se pripisuje alkaloidima, glikozidima i nekim eterskim uljima. Isto tako i u raznim fazama razvoja biljaka, različite su i količine ljekovite supstance. Pri ocjeni kvaliteta droge, posebno je važna činjenica u kakvom je stanju biljka ili droga koja se koristi u sirovom  stanju, kao svježa ili kao sušena droga.
Sušenje i način prerade, pakovanje i čuvanje su veoma značajni za dobijanje kvalitetnih sirovina tj. droga.
Razvoj farmaceutske industrije i sve veći broj sintetskih lijekova ne umanjuju značaj ljekovitog bilja kao prirodnih ljekovitih sirovina koje služe u farmaceutskoj industriji za proizvodnju čistih ljekovitih supstanci, gotovih preparata, kao i u apotekama za izradu raznih galenskih formi.

   DEFINICIJA PRIRODNIH LJEKOVITIH SREDSTAVA

Prema definiciji SZO, u ljekovite biljke se ubrajaju one biljne vrste čiji jedan ili više dijelova sadrže biološki aktivnu tvar koja se može iskoristiti u terapijske svrhe ili za potrebe hemijsko-farmaceutske sinteze. Skupina ljekovitog bilja obuhvata biljne vrste koje sadrže biološki aktivne tvari sa praktičnom primjenom u prehrambenoj farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji.
Biljke su najstariji izvor ljekovitih supstanci i od njih se obično koriste dijelovi ili čitava biljka. Takođe se kao lijekovi koriste minerali (MgSO4-gorka so, purgativno sredstvo). Za pripremanje lijekova obično se koristi onaj dio biljke koji sadrži najviše ljekovitih sastojaka.
U svakoj drogi nalazi se jedna ili više fiziološki aktivnih supstanci. To mogu biti: korijen, kora, list, cvijet,… Mnoga ljekovita bilja, naročito u naučnoj medicini zamijenjena su hemijskim sredstvima. Međutim, o dalje se osjeća potreba za povratkom prirodnog naćina liječenja, odnosno ljekovitim materijama.
Treba znati kojim biljkama se određena bolest lijeći i koja biljka je najpogodnija za pojedinu bolest.
Ljekovito bilje se koristi kao sirovina u proizvodnji lijekova, npr. za proizvodnju raznih krema, kolonjske vode, sapuna, pasti za zube, takođe se ljekovito bilje koristi i u prehrambenoj industriji (čaj, začini).
Pogrešna upotreba ljekovitog bilja može izazvati neželjene posljedice, isto tako veliki broj ljekovitog bilja je otrovno. Obavezan je savjet ljekara (specijaliziranog za upotrebu ljekovitog bilja) i koristiti literaturu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari