Odlomak

1.TRI EPOHE RIMSKOG PRAVA
1. Do punskih ratova – Ius civile vetus, antiquum
2. Od punskih ratova, principat – klasicno pravo (ius honorarium, ius gentium)
3. Dominat – postklasicno pravo

 

 
2.STARO CIVILNO PRAVO
U svakoj ljudskoj zajednici postoji neko pravilo ponasanje, otuda izreka ‘’Ubi societas ibi ius – gde je drustvo, tu je i pravo’’. I najstarije rimsko pravo vrlo rano izdvaja pojam pravo- ius, od ostalih drustvenih pravila ponasanja: ritus – norme povezane sa religijskim kultom, fas-ostala religijska i magijska pravila ponasanja, mores-obicaji. Od ove reci nastala je i nasa rec moral, ali je mnogo manje povezana sa pravom. U Rimskoj republici nepostovanje mores je sankcionisao censor beleskom nota censoria ili umanjenjem politickih prava.
Osobine starog civilnog prava: nerazvijenost, veza sa religijom, formalizam, apstraktnost, nacelo odmazde, konzervativnost

-Izvori starog civilnog prava
1)Obicaji (consuetudo) nastaju dugotrajnim ponasanjem jednoobraznog ponasanja ljudi. Kad se izgradi svest da je takvo ponasanje obavezno (opinion necessitatis) obicaj postaje pravna norma. Skup pravnih normi cini obicajno pravo. Obicaji su izvor prava jedino onda kada je neka norma nesumnjivo civilna i kada ne moze da se poveze ni sa jednim zakonom.
2)Leges regiae (zakoni)
3)Zakon XII tablica donet je 451. godine. Izabrano je deset ljudi koji ce napisati zakone (decemviri ligibus scribundis).Ispisali su zakone na deset tablica, zatim su izabrani novi koji su napisali jos dve tablice. U galskom pozaru tablice su izgorele, i najpouzdanijom rekonstrukcijom smatra se Selova.

1,2,3 tablica –sudski postupak
4,5 –porodicno I nasledno pravo
6,7 – imovinski odnosi
8,9 – delikti
10 – sahranjivanje
11,12 – raznovrsni sadrzaj
Pocinje pravilima u nekoliko reci: Si in ius vocat, ito. Ni it, antestamino: Igitur em capito – Ako je neko pozvan na sud, neka ide. Ne ide li, neka se posvedoci: Potom neka ga privedu.
4)Tumacenje (interpretatio) Posto je najstarije pravo bilo nepisano, neko je trebao da ga pamti I daje obavestenja o njemu. To su radili pontifices. Sa pojavom pismenosti oni su poceli da stvaraju arhivu koja se sastojala od zapisanih pravnih pravila I odgovora koje su davali zainteresovanima – libri pontificales.
Pontifici su davali savete – respondere, I pomagali da se pravilno obave formalnosti pravnih poslova – cavere.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari