Odlomak

1. Uvod

Tema rada je analiza kompleksnih društvenih mreža, sa praktičnim primjerom vizualizacije

Twitter drušvene mreže. Stranice za društveno umrežavanje danas predstavlju sve veću i veću važnost u kod svakodnevnog korištenja Interneta, te su postale važan faktor našeg načina komuniciranja. No, stranice za društveno umrežavanje imaju dugačku povijest, koja seže do 70-tih godina 20. stoljeća kada globalna mreža nije izgledao onako kako danas izgleda. Stranice za društveno umrežavanje su prešle dugačak put od oskudnih web stranica koje su pružale samo mogućnosti slanja poruka ostalim korisnicima, do toga da su danas postale okosnica daljnjeg razvoja Interneta i Weba kakvog ga poznajemo. Stranice za društveno umrežavanje kao što su Twitter, Facebook, Google+, Pinterest i ostale su postali glavni akteri razvoja on-line iskustva. Vizualizacija odnosa na takvim društvenim mrežama (posebice govoreći o Twitteru), može prikazati korisniku koja je unutarnja struktura nekih dogaĎaj na Internetu. Tako je moguće vidjeti iz kojeg grada je krenula Egipatska revolucija, kada su krenuli prosvjedi protiv Iranskog predsjednika i slično. Tehnika koja se bavi time, zove se analiza društvenih mreža, koja će se detaljno pojasniti u radu, te na praktičnom primjeru biti će vidljivo kako to za praksi izgleda.

1.1. Problem i predmet istraţivanja

Predmet istraživanja ovog diplomskog rada jest prikazati ustroj društvenih mreža, pojasniti koje postoje vrste analiza kompleksnih društvenih mreža, te prikazati na praktičnom primjeru kao izgleda vizualizacija Twitter društvene mreže na temelju nekog unesenog pojma.

1.2. Svrha i ciljevi istraţivanja

Svrha i cilj provedenog istraživanja jest utvrditi teoretske osnove društvenih mreža, te prikazati proces analize kompleksnih društvenih mreža. Isto tako, istražiti na koji način su povezani čvorovi te koje su veze na stranicama za društveno umrežavanje, ovdje se misli na odnos na Twitteru društvenoj mreži putem koje će se ispitati veze i povezanosti za neke unešene pojmove.

1.3. Znanstvene metode

Slijedeće znanstvene metode korištene su u sklopu pisanja ovoga diplomskog rada:

•    Induktivna i deduktivna metoda •    Metoda analize i sinteze
•    Statistička metoda •    Povijesna metoda
•    Metoda vizualizacija

•    Analiza društvene mreže

1.4 Struktura rada

Rad je podijeljen u sedam poglavlja. Prvo poglavlje se odnosi na teoretsko definiranje što su stranice za društveno umrežavanje (poznate pod nazivom samo kao društvene mreže). Samo poglavlje ima četiri podpoglavlja, koje će pojasniti osnovice društvenih mreža, evoluciju društvenih mreža, te će se prikazati koje postoje stranice za više neformalno druženje, a koje za profesionalno umrežavanje. Drugo poglavlje nosi naziv razine analiza društvenih mreža, unutar kojega će se kroz tri podpoglavlja prikazati analiza kompleksnih društvenih mreža na mikro, mezo i makro razini. Treće poglavlje nosi naziv vizualizacija društvenih mreža, te se sastoji od četiri podpoglavlja. Unutar tog poglavlja, pojasniti će se što je teorija grafova, na temelju koje se vizualizacija kompleksnih društvenih mreža oslanja, definirati će se postojanje klika, klastera i komponenata, pojasniti koje postoje vrste vizualizacijskih mreža, pojasniti što je društvena kartografija, te će se prikazati odnos od mreže do društvenog prostora. U četvrtom poglavlju, koje uključuje praktičan prikaz aplikacije, prvo će se ukratko prikazati što je Python, mogućnosti vizualizacije putem Pythona, ponovno ukratko redefinirati ustroj Twitter društvene mreže te će se prikazati praktičan primjer vizualizacija kompleksne društvene mreže putem Python aplikacije koja će generirati grafove koji će se prikazati putem Gephi alata. Nadalje, ukratko će se prikazati mogućnosti Gephi alata, te koji su alternativni prikazi vizualizacije mogući osim onih koje generira sama aplikacija. U petom poglavlju, prikazati će se neke smjernice za budućnost razvoja ove aplikacije, te u zadnjem poglavlju prikazati zaključno razmatranje na ovu temu

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Skripte

Komentari