Odlomak

Sažetak:

Cilj ovog diplomskog je izrada web sučelja koje omogućuje preuzimanje prostornih podataka. Za postojeće podatke prikupljene tijekom studenskih praksi kreirana je organizacijska shema te naplata preuzetih podataka. Modeliranjem tablica u Oracle bazi podataka omogućena je autorizacija korisnika i bilježenje njihovih transakcija.

Ključne riječi: prostorni, organizacija, Oracle, preuzimanje, katastar
 Uvod
Tijekom povijesti katastarski operati, vojni instituti i druge institucije izmjerama su stvarali podatke u analognom obliku. Analogni podaci u današnjem trendu elektroničkog poslovanja polako gube utrku. Današnja informacijska tehnologija i Internet omogućuje bržu protočnost informacija gdje dolaze do izražaja digitalni podaci.
Transformacijom katastra zemljišta propisanog zakonom u Katastar nekretnina i uvođenjem informatičke tehnologije podatke počinjemo prevoditi u digitalni oblik. U članku 25., točka 6., navedeno je da se Katastarski operat vodi elektronskom obradom podataka i izrađuje u digitalnom obliku. (NN 128/99) Način vođenja Katastra zemljišta u prijelaznom razdoblju definiran je Pravilnikom o katastru zemljišta (NN 28/2000).
Tokom procesa digitalizacije novi su podaci također dobivani u digitalnom obliku. Danas se ti podaci nalaze u raznim ustanovama na području Republike Hrvatske. Stvaranjem velike količine digitalnih podataka dolazi do potrebe za kvalitetnom organizacijom i opisom podataka koja će omogućiti krajnjem korisniku uvid u postojanost podatka te njegovoj kvaliteti i dostupnosti. Koordinirano upravljanje posebno je važno za katastarske podatke, budući da je njihova izrada značajno skuplja nego kod bilo koje druge vrste podataka. Jedan od najučinkovitijih “alata” za upravljanje prostorno-informacijskim podacima u digitalnom i analognom obliku jesu metapodaci (Roić i dr. 2005). Metapodaci opisuju sadržaj, položaj i format podataka, te mogu dati informacije o prijenosu podataka i razne druge informacije, ovisno o potrebama korisnika metapodataka. Proces globalizacije kao i integracije s Europskom zajednicom, nameću potrebe usklađivanja hrvatskog zakonodavstava i hrvatskih normi s globalnim – ISO i europskim – CEN normama. Za što bolje razumijevanje podataka diljem informatičke zajednice na globalnoj razini u Hrvatskoj je prihvaćena Europska norma ISO 19115 za metapodatke (DZNM-N-55_ISO19115). Sada kada imamo podatke i prihvatili smo normu možemo te podatke kvalitetno organizirati i učiniti ih dostupnim krajnjem korisniku. Način evidencije i upravljanje podacima opisano je u projektu ″Podrška evidenciji i upravljanu preobrazbe katastra zemljišta i katastar nekretnina″.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Skripte

Komentari