Odlomak

Nasilje u porodici predstavlja jedan od najtežih oblika nasilja, time se krše sva ljudska prava, nasilje ruši porodične vrednosti, jedan član porodice je žrtva drugog člana porodice. Nasilje napada celu porodicu i ruši mir u porodici.
Porodica je bračna ili vanbračna zajednica. Porodica počiva na emotivnom odnosu dva lica suprotnih polova.
Brak i porodica predstavljaju institucije od društvenog i individualnog značaja. Brak i porodica štite se krivičnim pravom, krivičnim delima protiv braka i porodice, tako se štite određeni porodični i bračni odnosi. Krivično pravna zaštita funkcioniše isključivo u odnosu na najosetljivije članove poput dece, maloletnih lica i drugih lica koja nisu u stanju da se sama o sebi staraju.
Inkrimisanjem nasilja u porodici proširuje se krug porodičnih odnosa za koje se smatra da je prilikom njihovog propisivanja opravdana primena krivičnopravne ponude.
Unutrašnju sistematiku krivičnih dela čine dva krivična dela protiv braka, a to su: Dvobračnost i prinudno zaključenje braka. Zatim, sledeća krivična dela protiv porodice su: Vanbračna zajednica sa maloletnikom, potom zlostavljanje maloletnog lica, nedavanje izdržavanja, kršenje porodičnih obaveza i nasilje u porodici, rodoskrvnuće, kao i oduzimanje maloletnog lica.
Izvršilac može biti bilo koje lice, na primer: Roditelj, staratelj, usvojilac. Za sva krivična dela protiv braka i porodice relevantan je samo oblik krivice umišljaj. Predviđen je nehati oblik samo u jednom slučaju a to, prilikom promene porodičnog stanja.

DVOBRAČNOST

Brak se štiti kao ustanova od individualnog ili društvenog značaja.
Krivično delo ima dva oblika.
Prvi oblik krivičnog dela je kada neko zaključi brak sa licem za koje zna da je u braku.
Drugi oblik krivičnog dela je kada neko zaključi brak sa licem za koje zna da je u braku. Kod ova oba oblika krivičnog dela izvršenje se sastoji u zaključenju novog braka. Po prirodi brak predstavlja vrstu pravnog posla. Tako da, brak je zakonom uređena zajednica života žene i muškaraca.
Zabranjena je poligamija (kada jedna žena ima više muškaraca), takođe i u formi poliginije (kada jedan muškarac ima više žena).
U našem pravu nije dozvoljena poligamija, što podrazumeva da nije dozvoljeno da jedno lice bude u braku sa više osoba suprotnog pola. Ali, dozvoljeno je da se po prestanku jednog braka zaključi novi brak.
Krivično delo se može izvršiti i to samo za vreme trajanja zaključenog braka, pa sve do momenta njegovog prestanka. Brak se smatra zaključenim onog trenutka kada dva lica različitog pola, pred matičarem istovremeno i na ozbiljan način lično daju saglasne izjave volje. Brak prestaje onog trenutka kada se par razvede, poništi brak, proglasi nestalo lice umrlim ili smrću. Brak postaje ništav ako u tom trenutku njegovog zaključenja nisu ispunjeni uslovi za punovažnost braka (saglasna izjava volje iako brak nije zaključen pred matičarem), uz to ako brak nije zaključen u cilju zajedničkog života i ako postoje bračne smetnje. Ukoliko se jedno lice nalazi u vanbračnoj zajednici, krivično delo neće postojati, predviđena je građanska forma braka. Zakonska forma predstavlja element punovažnosti i ima dvostruku funkciju.
Prva funkcija: Društvena – ona podrazumeva kontrolu ispunjenom zakonskih uslova za zaključenje braka, i individualnom kojom se ukazuje budućim supružnicima na značaj podele u koju spadaju. Garancija prava i slobode veroispovesti znači to da bračni par može da odluči da li brak zaključuje u verskoj formi ili shodno svim propisima veroispovesti kojoj pripada.
Zaključivanje više brakova dovodi do krivičnog dela dvobračnosti.
Ukoliko je novi brak zaključen na propisan način, tu za krivično delo nema značaja da li tad u tom trenutku njegovog zaključenja postoji neko od bračnih smetnji.
Izvršilac prvog krivičnog dela može biti bilo koje lice, i to bez obzira na pol i državljanstvo. Izvršilac drugog krivičnog dela takođe može biti bilo koje lice.
Oba ova oblika krivičnog dela mogu se izvršiti samo sa umišljajem, eventualnim ili direktnim. Kazna za oba krivična dela jeste novčana kazna ili kazna zatvora do dve godine.

VANBRAČNA ZAJEDNICA SA MALOLETNIKOM

Posebna pažnja se pruža maloletnicima, jer bez obzira na njihov uzrast on podrazumeva nedovoljan stepen fizičke i psihičke zrelosti.
Krivična dela imaju tri oblika.
Prvi oblik krivičnog dela čini punoletno lice koje živi u vanbračnoj zajednici sa maloletnikom. Konkretnu radnju krivičnog dela predstavlja život u vanbračnoj zajednici sa maloletnikom. Vanbračna zajednica je trajna zajednica žene i muškarca. Zajednica života partnera podrazumeva emotivne, seksualne i druge potrebe žene i muškarca. Izvršilac krivičnog dela može biti bilo koje punoletno lice bez obzira na pol. Ukoliko je u pitanju maloletno lice, krivično delo neće postojati.
Postoji pasivni subjekat koji može biti maloletnik ali suprotnog pola od izvršioca. Ako pasivni subjekat bude istog pola kao punoletno lice, tada bi postojala odgovarajuća krivična dela iz grupe krivičnih dela protiv polne slobode.
Maloletnikom treba smatrati lice koje je navršilo četrnaest godina, a pritom nije navršilo osamnaest godina, tada bi postojalo odgovarajuće krivično delo iz grupe krivičnih dela protiv polne slobode. Relativni oblik krivice je umišljaj.
Drugi oblik krivičnog dela je ako staralac, usvojilac ili roditelj navede maloletnika da živi u vanbračnoj zajednici sa punoletnim licem. Predviđena kazna zatvora je do tri godine.

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 15 stranica
  • Krivično pravo -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Pravo
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET UNION - Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić  

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari