Odlomak

LOKALNA SAMOUPRAVA

Lokalna samouprava: prethodni pojam (sinonimi; upotreba termina; nezavisna ustanova; dinamičan si-stem; složen i vitalan sistem; jedan od stubova demokratije; mini-
malne pretpostavke lokalne samouprave)
1. Sinonimi. − Uz pojam lokalna samouprava kao preovlađujući u evropskoj i vanevropskoj praksi (engl. local self-government), pojedine zemlje za istu po-javu koriste i druge termine, kakvi su lokalna demokratija, lokalno društvo, lokalna zajednica, lokalna vlast, lokalna autonomija, lokalna uprava (local administration), lokalna vlada (local government), lokalna javna uprava, teritorijalna samouprava, lokalni sistem upravljanja i slični. Različitim terminima daje se ponekad i specifično značenje, tako da bi, na primer, lokalna uprava imala značenje najslabijeg stepena samoupravnosti (tj. nezavisnosti od državnih vlasti), lokalna vlast značenje jačeg stepena, a lokalna autonomija najjačeg stepena samoupravnosti.
2. Upotreba termina. −Ovde će biti korišćeni termini lokalna samouprava, jedinica lokalne samouprave i lokalna zajednica u sledećem značenju:ҿlokalna samouprava je naročiti oblik odlučivanja i upravljanja lokalnim zajednicama neposredno od strane stanovnika tih zajednica ili preko biranih predstavnika i drugih organa tih zajednica;ҿjedinica lokalne samouprave je pojedina lokalna zajednica (opština, grad), brazovana u skladu sa zakonom na užem području državne teritorije; i lokalna zajednica je oblik neposredne međusobne povezanosti stanovništva na osnovu prostorne bliskosti.

 

3. Nezavisna ustanova. −Lokalna samouprava je veoma stara ustanova, čiji nastanak prethodi nastanku moderne države. I u modernom dobu, u kome dominira država, lokalna samouprava ima svoj izuzetan značaj i mesto. Ona je univerzalna pojava (postoji u unitarnim i federalnim državama širom sveta) i institucionalni je odgovor na dve temeljne potrebe demokratskog društva: da postoji politička protivteža vlasti centralnih organa, na jednoj strani, i da postoji posebna organizacija za redovno obavljanje poslova kojima se zadovoljavaju lokalne potrebe, na drugoj strani. U granicama određenim ustavom i zakonom, ona vrši određene javne poslove ili delove tih poslova kao sopstvenu nadležnost i u tome uživa priznati stepen slobode. Iako je različita od države, lokalna samouprava je takođe deo državnog sistema i taj sistem redovno utiče na nju i njene funkcije, pa se otud može reći da sve dok postoji država nije moguće zamisliti potpunu autonomiju jedinica lokalne samouprave. Ali, ni lokalnu samoupravu nije moguće zamisliti ako ona ne bi uživala određeni stepen nezavisnosti
i ako pravom ne bi bile omeđene granice državnog uticaja na nju. U tom je smislu lokalna samouprava nezavisna ustanova od centralnih (državnih) vlasti i, takođe, oblik ograničenja tih vlasti. Zbog toga se kaže da u zemljama sa ustanovama lokalne samouprave, pored horizontalne (vodoravne) podele vlasti na zakonodavnu, izvršnu/upravnu i sudsku vlast, postoji i vertikalna (uspravna) podela vlasti, jer se vlast odlučivanja i upravljanja javnim poslovima deli između centralnog (državnog) nivoa i jednog ili više nivoa lokalne samouprave.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 224 stranica
  • Školska godina:
  • Skripte, Pravo
  • ,  Beograd,  UNIVERZITET MEGATREND - Fakultet za državnu upravu i administraciju  

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari