Odlomak

Grаničnа policijа (Držаvnа grаničnа službа) kаo podsistem sistemа bezbednosti

Ugrožavanje bezbjednosti državne granice pojavnim oblicima: ilegalnih migracija, krijumčarenja ljudi i roba, koji predstavljaju globalni bezbjednosni problem, zahtijeva adekvatnu društvenu reakciju na sprečavanju, otkrivanju i suzbijanju navedenih pojava preduzimanjem društveno-ekonomskih mjera uključujući i normativne,  administrativne i operativne mjere na međunarodnom, regionalnom i nacionalnom nivou. U cilju obezbjeđivanja javnih prihoda, zaštite domaće proizvodnje i tržišta, realizacije socijalnih ciljeva, zaštite života i zdravlja ljudi, biljaka i životinja, kao i zaštite životne sredine, država preduzima niz administrativnih, poreskih, carinskih, kao i mjera krivično-pravne prinude  na: kontrolisanju, ograničavanju ili zabrani uvoza ili tranzita preko državne teritorije određenih roba ili supstanci. Uvođenjem carinskih mjera koje pored fiskalne, imaju veoma značajnu bezbjednosnu ulogu,  jer obezbeđuju zaštitu od uvoza, onih roba koje mogu biti štetne po život i zdravlje ljudi, životinja ili biljaka, ili mogu ugroziti životnu sredinu, kao što su radioaktivne supstance, nuklearni otpad, otrovne supstance, oboljele i zaražene biljke i životinje, kao i zdravstveno i hemijsko-biološki neispravni proizvodi biljnog ili životinjskog porijekla, i td…
Imajući u vidu navedene bezbjednosne izazove, kao i normativno-institucionalni odgovor države na navedene izazove, u nastavku izlaganja će biti više riječi o elementima organizacione strukture granične bezbjednosti u Bosni i Herecegovini, u svjetlu pozitivnopravnih propisa i teorijskih određenja organizacije i funkcionisanja sistema bezbjednosti.

 

 

 

1. Uloga i funkcije elemenata  granične bezbjednosti

Određenje pojma bezbednosti, u posljednjih nekoliko decenija, je u naročitoj eksploataciji kako od strane naučnih i stručnih krugova, tako i od opšte javnosti. U teoriji se još uvijek vode ozbiljne rasprave o tome šta je izvorno značenje pojma bezbjednost. Suština navedenog određenja se ogleda u određenju sadržine bezbjednosti, pod kojom se može podrazumijevati, da je bezbjednost u stvari vrijednost, i to instrumentalna vrijednost koja se objašnjava na način da se nešto postigne, a ne samo pojava (stanje) sama za sebe.  Kako bi zaštitila navedene vrijednosti država uspostavlja sistem bezbjednosti čija je osnovna uloga da štiti nezavisnost, suverenitet, ustavom utvrđeni poredak, slobode i prava građana od svih oblika ugroženosti i ugrožavanja. Bezbijednost je jedna od važnih funkcija svake države i ona se zasniva i ogleda u pravovremenom otkrivanju i sprečavanju svih oblika antidruštvene djelatnosti kojima se ugrožavaju osnovne vrijednosti društva i međunarodne zajednice. Država navedenu funkciju obezbjeđuje i izvršava putem  sistema bezbjednosti, koji pak ima svoju osnovnu funkciju, da štiti bezbjednost ukupnog društvenog i državnog sistema i građana od svih oblika ugroženosti i ugrožavanja, kao i posebne funkcije, od kojih je jedna: osiguranje bezbjednosti i potpune kontrole državne granice, koja pojmovno definiše kao „pogranična bezbjednost“, „granična bezbjednost“, „bezbjednost državne granice“, i td.. Imajući u vidu činjenicu da se izvršavanje navedene posebne funkcije sistema bezbjednosti, direktno vezuje za “državnu granicu”, nameće se potreba definisanja pojma državne granice. Prema pozitivno-pravnom određenju, državnom granicom se smatraju: kopnene i vodene granice, aerodromi i luke, preko kojih se odvija međunarodni saobraćaj.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari