Odlomak

 

Makroekonomija je vazna jer omogucava sirokoj javnosti bez obzira na nivo obrazovanja,da razume ekonomiju kao nauku i praksu, koja olaksava preduzecima i domacinstvima fiskalnu i medjunarodnu ekonomsku politiku.
Finansijski sistem svake zemlje se stalno razvija te je neophodno da nosioci monetarne politike stalno prilagodjavaju svoje monetarne aktivnosti.

Monetarna politika je skup pravila,propisa , mera i instrumenata kojima se u monetarnoj sferi drustvene reprodukcije regulise koicina, struktura i dinamika novcane mase, kao i opticaj na razini nacionalnih, odn.drzavnih ekonomija.
Moguce je razlikovati sledece vrste monetarne politike:

1. Ekspanzivna
2. Restriktivna i
3. Neutralna

Ekspanzivna monetarna politika, najcesce sprovodi u situacijama depresije sa ciljem ozivljavanja privrednih aktivnosti. Ekpanzivna monetarna politika se sprovodi u slucaju pada proizvodnje i zaposlenosti. Povecanjem novcane mase i kredita iznad optimalnog nivoa, centralne banke teze da podstaknu potrosnju invensticije i poboljsaju privredni ambijent.
Ekpanzivna monetarna politika ima za posledicu porast novcane mase, smanjenje kamatnih stopa,povecanje ulaganja,povecanje BNP-a i porast zaposlenosti.

_Restriktivna politika je suprotno od ekpanzivne monetarne politike,politika skupog novca koja se prevashodno koristii u borbi protiv inflacije. Sprovodjenje restriktivne monotarne politike zahteva primenu veceg broja instrumenata istovremeno,sto ukazuje na veliku opreznost,posebno sto ne postoji propisani model ili ustaljena sema.
Restriktivna monetarna politika dovodi do smanjenja novcane mase, povecanje kamatnih stopa, smanjenja ulaganja pad BNP i zaposlenost.

Posebna paznja kada je u pitanju monetarna politika poklanja se izboru modela. Monetarna politika nije postavljena kao univerzalni model. Putem nje se ne mogu postici monetarni efekti smanjenja, odn. Povecanja kolicine novca u opticaju.

Osnovni modeli upravljanja monetarnom politikom su:
• Konvekcionalni fiksni kurs
• Fleksibilni /plivajuci kurs
• Ciljana inflacija i
• Valutni odbor.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari