Načini finansiranja budžetskog deficita
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio s1985a2007 04. septembar 2013. Prijavi dokument
PREDGOVOR
Poslovanje preduzeća kao ekonomskog bića aktuelno je u svakom vremenu, ekonomskom prostoru i privrednom ambijentu. Istorijski gledano, preduzeće je oduvek predstavljalo stožer privrede, njenih ekonomskih aktivnosti i prosperiteta. U skladu sa karakteristikama, funkcijama, ulogom, i efikasnošću preduzeća – raspoznaju se kvalitativna obeležjaprivrede i njenog ambijenta, kao i različitih društveno-ekonomskih sistema.
Više decenija u jugoslovenskoj ekonomskoj nauci, zakonskoj regulativi i stvarnosti – preduzeće je bilo zanemarena, nižerazredna kategorija koja nije ispoljavala svoja ekonomska obeležja i funkcije. U razdoblju tzv. socijalističkog samoupravljanja čak je i sam naziv „preduzeće“ bio napušten i zamenjen izrazima „organizacija udruženog rada“ i „radna organizacija“. nažalost, većina ekonomskih teoretičara i univerzitetskih profesora olako je prihvatila „ukidanje“ preduzeća, razrađujući u svojim udžbenicima „nove ekonomske kategorije“, kao naučne discipline na fakultetima i višim školama. Povratak tržištu kao najznačajnijem regulatoru privrednih aktivnosti, započinjanje procesa tranzicije i svojinskih promena u jugoslovenskoj privredi, kao i uvođenje savremenih metoda rukovođenja i menadžmenta u poslovanje preduzeća – označili su reafirmaciju preduzeća kao osnovnog ekonomskog subjekta privrede.
Privredno visoko razvijene zemlje postavljaju preduzeće (u raznim oblicima) kao osnovni ekonomski subjekt, umesto stvaranja i raspodele profita. Isto tako, ono predstavlja ekonomski i organizacioni oblik ostvarivanja brojnih neekonomskih ciljeva i interesa. Stoga su u savremenoj teoriji i praksi preduzeće, njegovo funkcionisanje, metode poslovanja i organizacija – predmet izučavanja brojnih ekonomskih, ali i drugih naučnih disciplina.
Efikasnost je najčešće upotrebljavani i izučavani pojam, kada je reč o savremenom preduzeću koje posluje i živi u tržišnim uslovima. Poslovanje preduzeća je kompleksno i podložno uticaju velikog broja ekonomskih i neekonomskih faktora i subjekata koji utiču na njegovo funkcionisanje i poslovne rezultate. Stoga, ekonomiku poslovanja, njene principe i metode – nijedno ozbiljno preduzeće, kompanija ili korporacija – ne smezanemariti u svojoj praksi.
Namera autora ovog udžbenika je da afirmiše takav pristup izučavanju sadržaja ekonomike poslovanja preduzeća koji odstupa od klasičnih stereotipa, formula i obrazaca koji nemaju nikakvo praktično značenje, niti se u bilo kom preduzeću mogu primeniti. Apstraktne kategorije i formule, prevaziđene i rogobatne formulacije i definicije – prisutne u
brojnim udžbenicima iz ove oblasti – ne mogu predstavljati kategorije savremenog tržišno orijentisanog preduzeća, niti poslužiti uspešnosti njegove ekonomije poslovanja. Praksa poslovanja preduzeća danas zahteva jasne, logične i precizne pojmove, uputstva, savremene tehničke metode i organizaciju – koji će na jednostavan način omogućiti obavljanje delatnosti preduzeća, neophodne ekonomske analize, primenu ekonomskih principa, formiranje i raspodelu rezultata poslovanja i sl. Izučavanje savremenog preduzeća, njegovog poslovanja i funkcija – neophodno je, pre svega, studentima ekonomskih usmerenja i menadžmenta, koji se sa ovom problematikom upoznaju kao sa nastavnim predmetom. Sadržaj knjige je prilagođen programu Fakulteta za poslovne studije Univerziteta „Megatrend“, Beograd. Knjiga je rezultat i dugogodišnje prakse i rada autora u brojnim privrednim preduzećima – pa može korisno poslužiti svima koji se bave raksom i tekućim problemima poslovanja preduzeća, a žele da se šireupoznaju sa kategorijama i pojmovima koje sadrži predmet Ekonomikaposlovanja.
Autor je zahvalan za sve sugestije u vezi sa tekstom i sadržajem knjige, a posebnu zahvalnost izražavam prof. dr Mići Jovanoviću i prof. drBožidaru Stavriću za recenziju i izdanje ove knjige.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.