Odlomak

UVOD

Osnovni problem u funkcionisanju sporta na nivou grada/opštine svodi se na pitanje finansiranja sporta. Iz tog razloga ovoj oblasti je posvećeno najviše pažnje prilikom izrade modela. Ovi modeli funkcionisanja sporta na lokalnom nivou trebalo bi da daju odgovor i na sva ostala pitanja kad je reč o funkcionisanju sporta na nivou grada/opštine. Budući da su ovo prvi koraci u stvaranju jedinstvenog modela i sistema funkcionisanja sporta u gradovima/opštinama Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: AP Vojvodina), sva dosadašnja pozitivna rešenja ugrađena su u ove modele. Takođe, u nekom narednom periodu, sve nedostatke uočene tokom višegodišnje primene modela trebalo bi konstantno dorađivati.
Nakon raspada socijalističkog sistema i raspada SIZ-ovskog načina finansiranja nastala je velika praznina u društvenoj nadgradnji, a naročito u sportu. U proteklih 18 godina bili smo svedoci politike kojoj je osnovni cilj bio da omogući ljudima da u uslovima sankcija i rata prežive. Zato su najveće restrikcije u finansiranju usledile upravo u sportu, kako na nivoima gradova/opština tako i na nivou AP Vojvodine i Srbije.  Sve promene koje su nastale u društvu, kao i otvaranje prema svetu, daju novu šansu za sport. Istina je da smo i u proteklih 18 godina u mnogim sportskim granama postigli i još postižemo vanserijske rezultate, ali prvenstveno u sportovima gde su naši sportisti prethodno otišli da treniraju i igraju u inostranstvu, a nastupali su za našu državu. Ova konstatacija potvrđena je i na poslednjim Olimpijskim igrama u Pekingu (Đoković, Čavić, vaterpolisti). U današnje vreme sazrevaju uslovi da se ponovo okrenemo sebi i da svako u svojoj sredini stvori uslove za sportiste i građane kako bi se mogli baviti sportom, profesionalno ili rekreativno.
Značajni problemi na nivou lokalnih samouprava nastaju u pogledu pitanja nadležnosti pri raspodeli finansijskih sredstava. U mnogim lokalnim sredinama vodi se stalna bitka oko toga ko je merodavan i zadužen za sprovođenje finansiranja sporta. Naša država se već dugi niz godina nalazi u tranziciji. U ovom periodu koji traje punih 18 godina, nije do kraja ustrojen sistem rada i funkcionisanja u mnogim oblastima, pa tako ni u sportu. U periodu postojanja Saveza organizacija za fizičku kulturu (SOFK), ta sportska udruženja vodila su sport u svim segmentima, od planiranja, sprovođenja mnogobrojnih aktivnosti do raspodele finansijskih sredstava. Sve je to moglo tako da funkcioniše jer je u pitanju bio jednopartijski sistem, u kojem su i na čelu SOFK-a bili postavljani kadrovi iz političkog vrha opštine. U današnje vreme okolnosti su se uveliko promenile i država je umnogome ustrojila drugačiji način rada i funkcionisanja. Uvođenjem višepartijskog sistema pređašnji način rada i funkcionisanja u sportu više nije mogao da opstane. Političke stranke su te koje izlaze na izbore pred građane koji ih biraju da vode sve značajne poslove koji su od interesa za građane. Udruženja građana nisu dobila legitimno pravo da direktno upravljaju budžetskim sredstvima, jer ih za to niko nije ni birao. Oni su samo korisnici budžetskih sredstava, uz uslov da prihvate određene normative koje postavi organ državne uprave. Iz tog razloga nema nikave dileme u tome ko je taj koji treba da izrekne konačnu reč kad su u pitanju budžetska finansijska sredstva, a to su u današnje vreme izabrani predstavnici političkih stranaka koji su u gradskim/opštinskim većima zaduženi za sport. Namerno je rečeno „konačnu reč“, zato što bi svaki umešni političar trebalo da iskoristi sve resurse s kojima raspolaže, kako bi iz oblasti za koje je zadužen izvukao sve najbolje i postigao što bolje rezultate. To znači da bi sportski savez grada/opštine, trebalo da bude desna ruka (stručni servis) licu koje je zaduženo za sport na nivou lokalne samouprave. Sportski savez trebalo bi da dobije konkretne zadatke i zaduženja, koje poslove bi imao da uradi za organ državne uprave koji je zadužen za sport, a na osnovu utvrđenih pravilnika i
normativa koji su usaglašeni na svim nivoima. Udruženja građana iz sportskih oblasti (klubovi i granski sportski savezi) specifična su u odnosu na sva druga udruženja građana i kao takva treba da imaju i specifičan tretman od strane organa državne uprave koji vode računa o sportu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari