Odlomak

OBVEZNO PRAVO I OBVEZNI ODNOS

Obvezno pravo (OP) je skup pravnih pravila kojima se uređuju obvezni odnosi
Obvezni odnosi su oni društveni odnosi u koje pravni subjekti ulaze povodom činidbe .
a) objektivno obvezno pravo
Razlikujemo
b) subjektivno obvezno pravo

OBJEKTIVNO OBVEZNO PRAVO – je skup pravnih normi koje reguliraju obveznopravne odnose (bavi se obligacijama)
Objektivno OP je dio građanskog prava koji se bavi prometom imovinskih prava i obveza. Predmet objektivnog obveznog OP su obvezni odnosi: odnosi imovinske prirode koji se sastoje od prava i obveza sankcionirani normama obveznog prava u svim sferama života .

SUBJEKTIVNO OBVEZNO PRAVO – pravna vlast jednog subjekta nad drugim koja proizlazi iz normi objektivnog obveznog prava. Ta pravna vlast naziva se pravo potraživanja ili tražbeno pravo.
Predmet subjektivnog obveznog prava je potraživanje vjerovnika, te činidba, pozitivna ili negativna radnja dužnika, a ne stvar povezana s činidbom.

Obvezno pravo koristi je uglavnom sastavljeno od dispozitivnih normi i bavi se isključivo prometom => prijelazom vrijednost s jednog subjekta na drugi. Također, OP koristi se u značenju pravne prakse (zakonodavna, sudska) i kao pravna nauka.
EVOLUCIJA ILI POVIJESNI RAZVOJ OBVEZNOG PRAVA

Smatra se jednom od najstarijih grana prava, a značajan je razvoj OP još iz Rimskog prava.
U srednjem vijeku došlo je do zastoja razvoja jer je OP dinamično, a srednji vijek je zatvoren, pa stoga razvoj OP doživljava stagnaciju jer nije bilo značajne razmjene dobara i usluga i nije postojala potreba za razvojem.
Prekretnicu u razvoju čini Francuska revolucija iz 1789. g., jer se tada intenzivirao promet dobara i usluga, pa se OP razvija naročitu poslije u 19. st. sa Napoleonovim Code Civil ali i drugim kodifikacijama .
Nakon Francuskog slijedi Austrijski Opći građanski zakonik (OGZ), Njemački BGB, a na samom prijelazu iz 19. u 20. st. i Švicarski GZ, Talijanski Code Civile, Bogišićev građanski zakonik.

Sve to dovodi do razvoja pravnih instituta koji zadovoljavaju nove potrebe, te potvrđuje da je obvezno pravo utemeljeno na rimskom pravu.
U Europskim krugovima razlikujemo dva sustava:
– europski kontinentalni sustav – utemeljen na koncepciji rimskog prava
– anglosaksonski sustav – utemeljuje se u Velikoj Britaniji.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari