Odlomak

PREDGOVOR
Historija i praksa nam govori kako nema preduzeća koje ne može uspjeti, ali i propasti. Prije ili kasnije svaka se organizacija nađe u nekoj vrsti poslovne krize. Krize, uopće, a naročito krize preduzeća su postale gotovo normalan pratilac našeg svakodnevnog života. Svjedoci smo vijesti o propadanju preduzeća, skandalima i lošem menadžmentu. Situacija je bremenita, bez obzira o kakvim se preduzećima radi, mikro, malim, srednjim, ili pak velikim. Mnoštvo je primjera preduzeća, sa ili bez dugogodišnjih tradicija, koja su dospjela u krizu.
Poslovne krize, kao procesi koji su kritični za preživljavanje podložni su raznim uticajima u smislu prevencije, sprječavanja i savladavanja, iako rezultat vršenja uticaja na njih zbog ambivalentnog karaktera takvih procesa nije unaprijed jasan. U menadžerskoj publicistici i teoriji, krizni menadžment je posebna forma upravljanja preduzećem od najvišeg prioriteta, čiji je zadatak da izbjegne ili savlada sve one procese koji ugrožavaju ciljeve, odnosno opstanak preduzeća. Monografi ja ”Simptomi i uzroci krize preduzeća u Bosni i Hercegovini”
prestavlja prikaz obima i inteziteta krize u kojoj se nalaze preduzeća u Bosni i Hercegovini, s jedne strane, i prezentiranja mogućih pravaca izlaska iz kriznih stanja, odnosno povratka u normalno poslovanje, s druge strane. Osnovni cilj rada je da se, kroz pristup povezivanja teorije i prakse, empirijskim putem istraži i elaborira fenomen kriznog menadžmenta uopće, a posebno u uslovima poslovnog ambijenta Bosne i Hercegovine.
Sistematizovanje savremenih teoretskih pristupa u defi nisanju fenomenologije krize (pojmova i karakteristika) elaborirano je kroz područja:
krize poslovanja preduzeća, toka i vrste kriza, simptoma i uzroka kriza,kriznog komuniciranja, kriznog menadžmenta, kao i koncepata izlaska iz krize poslovanja. S druge strane, sagledavanje dimenzija krize preduzeća u Bosni i Hercegovini vršeno je na bazi empirijskog istraživanja, sa akcentom na identifi kaciji i rangiranju ključnih simptoma i uzroka krize, te mogućih pravaca i načina izlaska iz krize. Za potrebe ovog rada prezentirani su rezultati cjelovitog istraživanja krize preduzeća u Bosni i Hercegovini, koje je obuhatilo veliki broj preduzeća iz cijele Bosne i Hercegovine i njihovo poslovanje u periodu od 2006. do 2009. godine. Djelo predstavlja pokušaj da se ukaže na važnost pozitivnog utjecaja provođenja kriznog menadžmenta na prevenciji i ublažavanju negativnih posljedica krize preduzeća kod nas i da se potiče pisana riječ u većem obimu nego do sada.Rad je koncipiran kao priručnik i udžbenik. Priručnik će moći poslu-žiti menadžerima da se upoznaju sa teorijskim postavkama fenomena krize preduzeća i kriznog menadžmenta koja mogu, zajedno sa rezultatima istraživanja, poslužiti kao osnova za obradu konkretnih poslovnih situacija/slučajeva u vlastitom preduzeću. Kao udžbenik namijenjen je studentima Ekonomskog fakulteta, Sarajevu, gdje se ta materija predaje u okviru predmeta Krizni menadžment (I ciklus) i Krizni menadžment i konsolidacija kompanije, na II ciklusu studija na smjeru Menadžment i organizacija. Rezultati ovog istraživanja će, takođe, biti od značajne koristi i za one koji se bave znanstvenim proučavanjima kriznog menadžmenta.Sve konstruktivne kritike, prijedozi i dopune pridonijet će da budu-će izdanje na ovu temu bude sadržajnije i za studente i menadžere prihvatljivije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Skripte

Komentari